خانه » اقتصاد دیجیتال » حذف بارنامه الکترونیکی از زنجیره اطلاعات گمرک برای تطبیق آن با اظهارنامه
حذف بارنامه الکترونیکی از زنجیره اطلاعات گمرک برای تطبیق آن با اظهارنامه
حذف بارنامه الکترونیکی از زنجیره اطلاعات گمرک برای تطبیق آن با اظهارنامه

حذف بارنامه الکترونیکی از زنجیره اطلاعات گمرک برای تطبیق آن با اظهارنامه

طی ماه‌های اخیر خبرهایی از حذف بارنامه الکترونیکی از زنجیره اطلاعات گمرک به منظور تقاطع گیری و تطبیق آن با اظهارنامه ارائه و اثبات شد که حذف جزئیات بارنامه به عنوان یکی از مهمترین استانداردهای تبادل اطلاعات اجتناب ناپذیر می‌باشد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از فارس، حذف این معیار در پنجره واحد تجارت فرامرزی گمرک می‌تواند راه را برای قاچاقچیان کالا باز کند که البته گمرک در واکنش به این موضوع با توجیه آن عذری بدتر از گناه آورده است. گمرک در چرایی حذف بارنامه از زنجیره اطلاعات و هوشمندسازی سامانه به تطبیق اطلاعات ثبت سفارش روی آورده که یک اشتباه به شمار می‌رود.

اولا ثبت سفارش یک مجوز بوده که در وزارت صنعت و معدن صادر می‌شود و هیچ نظارتی بر نوع کالا و تطبیق آن با اسناد وجود ندارد، در حالی که بارنامه توسط شرکت حمل و نقل به واسطه فاکتور فروشنده ثبت شده و حتی نهادهای نظارتی بین‌المللی مثل اینترپل و همچنین شرکتهای حمل و نقل برای بررسی کانتینرهای خود به از بارنامه استفاده می‌کنند، ولی ثبت سفارش یک سامانه صرفا برای اطلاع از واردات یک نوع کالا می‌باشد که ضوابط محکم و منطقی به منظور راستی آزمایی ندارد، علاوه بر اینکه وجود چنین فرایندی در هیچ جای دنیا مشاهده نمی‌شود.

مزیت بارنامه به بارنامه الکترونیکی

دوم آنکه زمان ویرایش بارنامه، این تغییرات در سامانه پنجره واحد به ثبت می‌رسید، ولی چنین امکانی برای ثبت سفارش فراهم نشده و تا زمانی که کالا از گمرک ترخیص نشود، قابل ویرایش نمی‎باشد، بدان معنا که شما می‌توانید در ثبت سفارش خود طلا اظهار کرده و در تمام مسیر حمل ثبت سفارش شما طلا باشد، ولی وقتی بار در بندر ایران تخلیه شد اظهارکننده نوع کالای خود را در ثبت سفارش تغییر داده و مثلا آن را ذغال اعلام نماید و این ویرایش در هیچ کجا ثبت نخواهد شد و در پنجره واحد نیز قابل مشاهده نیست.

اقدام گمرک نه تنها مکانیزم کنترلی برای مبارزه با قاچاق کالا و تطبیق آن را ارتقا نخواهد داد بلکه سطح آن را به فاکتورهای غیرقابل اعتمادتری کاهش خواهد داد. هر چند صرف استفاده از بارنامه نیز جایز نبوده و احتمال دست‌کاری آن وجود دارد، اما به هر حال بارنامه تعهد و مسئولیت برای شرکت ثبت کننده به همراه داشته و تا حدی امور را تضمین می‌کند.

بارنامه از  مهمترین استانداردهای تبادلی می‌باشد، اما گمرک ابتدا اجازه ویرایش آن را به بهانه تقلب از شرکت‌های حمل گرفته بود و بعد نظارت و کنترل اطلاعات بارنامه با اظهارنامه لغو گردید و در مرحله جدید به اسم هوشمند سازی اطلاعات، ثبت سفارشی که ارزش نازل دارد، جایگزین بارنامه شد باید با این وضع شاهد افزایش آمار ورود قاچاق به کشور در آینده باشیم.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

ممنوعیت واردات 1400 قلم کالا طی روزهای اخیر و احتمال افزایش قاچاق

ممنوعیت واردات ۱۴۰۰ قلم کالا طی روزهای اخیر و احتمال افزایش قاچاق

براساس اطهارات عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در پی ابلاغ ممنوعیت واردات ۱۴۰۰ قلم ...