خانه » بانک و بیمه » افزایش سود بانکی علت کاهش تورم در سال‌های اخیر
افزایش سود بانکی علت کاهش تورم در سال‌های اخیر
افزایش سود بانکی علت کاهش تورم در سال‌های اخیر

افزایش سود بانکی علت کاهش تورم در سال‌های اخیر

پویا محمدرضا رنجبر کارشناس بانکی و مدیرعامل سابق بانک تجارت علت کاهش تورم در سال‌های اخیر را افزایش سود بانکی دانست.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا این کارشناس امور بانکی در برنامه چوب خط در پاسخ به این پرسش که کاهش نرخ سود بانکی چه اثراتی می‌تواند در اقتصاد کشور به دنبال داشته باشد، بیان نمود: اگر بخواهیم اثرات کاهش نرخ سود بانکی در کشور را مشاهده نماییم، باید عکس آن قضیه را نگاه کنیم، یعنی ببینیم که افزایش نرخ سود بانکی چه اثرات مخربی در اقتصاد کشور در پی خود ایجاد کرده است.

وی ضمن بیان این مطلب که طی سال‌های اخیر افزایش نرخ سود بانکی درست است که مقدار تورم را بسیار کاهش داده و آن را در شرایط فعلی به حد تک رقمی رسانده است اما اثرات مخرب و ویرانگری در اقتصاد کشور ایجاد نموده است، اثراتی مانند رکودی و کاهش تقاضای کالاها برای رفع نیاز واقعی بازار این افزایش نرخ سود بانکی در بازار ایجاد کرده است و در نتیجه تولید را با مشکلاتی روبرو نموده است.

سود بانکی علت کاهش تورم

رنجبر فلاح در ادامه افزود: نرخ سود بانکی متناسب با نرخ تورم و قیمت ارز تغییر نیافته است. به لحاظ سیستمی باید نرخ سود بانکی به موازات این دو مورد محاسبه شود و اگر اینگونه نباشد نظام بانکی را با تلاطم مواجه می‌کند همانگونه که اکنون در اقتصاد کشور شاهد این اتفاق هستیم.

این کارشناس بانکی در انتها در پاسخ به این سوال که آیا کاهش نرخ سود بانکی باعث خروج سرمایه و سپرده از بانک‌ها خواهد شد و به سمت بازار مسکن و ارز سوق می‌دهد، گفت: چنین موردی اتفاق نخواهد افتاد و  حتی اگر سود بانکی صفر شود سپرده‌گذاری تغییر آنچنانی پیدا نمی‌کند، زیرا پارکینگ موقت پول در بانک بوده و فقط از جیب خریدار به جیب فروشنده انتقال پیدا می‌کند اما اصل آن در بانک باقی خواهد ماند.

کد تخفیف

۵ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

خروج سرمایه از کشور به دلیل نوسانات بالای نرخ ارز

خروج سرمایه از کشور به دلیل نوسانات بالای نرخ ارز در روزهای اخیر

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از قانون، مدتی است که در ایران نیز ...