خانه » اخبار جهان » اتصال ایران و آذربایجان از کریدور حمل و نقل بین المللی شمال-جنوب
اتصال ایران و آذربایجان از کریدور حمل و نقل بین المللی شمال-جنوب
اتصال ایران و آذربایجان از کریدور حمل و نقل بین المللی شمال-جنوب

اتصال ایران و آذربایجان از کریدور حمل و نقل بین المللی شمال-جنوب

در ماه های آینده انتظار می رود ایران و آذربایجان در ارسال کالا و محموله های باری از کریدور حمل و نقل بین المللی شمال-جنوب که اروپا و آسیا را به یکدیگر متصل می کند، استفاده نمایند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از آذرنیوزتهران و باکو در تلاش هستند تا میزان مبادلات تجاری خود را افزایش دهند. حجم مبادلات دو کشور طی سال گذشته با ۷۸ درصد افزایش به مبلغ ۲۲۱٫۲ میلیون دلار رسیده است.

محمد ابراهیمی، مشاور سفارت ایران در باکو اظهار داشت: هدف گسترش همکاری ها بین دو کشور همسایه به زودی و با ساخت خط آهن قزوین-رشت که بخش مهم از پروژه اتصال راه آهن های دو کشور به یکدیگر است، محقق می شود.

دو کشور همسایه ایران و آذربایجان در تلاش می باشند تا خطوط راه آهن خود را به هم متصل کرده و از این طریق بخشی از کریدور شمال-جنوب به را راه اندازی نمایند. این پروژه ریلی پس از تکمیل، ایران را به بازارهای اروپایی و آسیایی متصل خواهد کرد.

همکاری ایران و آذربایجان برای کریدور ریلی

آذربایجان پیش از این موافقت کرده بود که ۶۰ میلیون یورو برای توسعه تاسیسات راه آهن در شهر آستارای ایران اختصاص خواهد داد. برای تکمیل ارتباطات ریلی این کریدور ترانزیتی، ایران قبلا با ساخت خطوط ریلی ای در بخش های شمالی کشور و امتداد شبکه ریلی خود به مناطق مرزی با آذربایجان از طریق شهرهای آستارای ایران و آستارای آذربایجان اعلام موافقت نموده است.

طرح اولیه شامل مسیرهای ریلی قزوین-رشت و رشت-آستارا در نظر گرفته شده بود. در عین حال، کشور آذربایجان نیز پروژه ای را برای امتداد شبکه ریلی خود به مرز با ایران به اجرا گذاشته است با این حال طرفین همچنان باید در مورد تامین مالی پروژه احداث خط آهن ۱۶۴ کیلومتری رشت به آستارا مذاکره نمایند.

کوریدور شمال-جنوب راه آهن کشورهای ایران و آذربایجان را به یکدیگر متصل می سازد و ارتباطات حمل و نقل ریلی گسترده ای  را در میان کشورهای ایران، هند، آذربایجان، روسیه، ترکمنستان و قزاقستان به وجود خواهد آورد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

مصوبات جلسه شورای اقتصاد به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور

مصوبات جلسه شورای اقتصاد به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور

جلسه شورای اقتصاد به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور برگزار و طی آن درخواست برخی از ...