خانه » سایر » هدر رفتن صد میلیارد دلار از سرمایه های ملت ایران در روند خصوصی سازی
هدر رفتن صد میلیارد دلار از سرمایه های ملت ایران در روند خصوصی سازی
هدر رفتن صد میلیارد دلار از سرمایه های ملت ایران در روند خصوصی سازی

هدر رفتن صد میلیارد دلار از سرمایه های ملت ایران در روند خصوصی سازی

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، ضمن انتقاد از روند خصوصی سازی ها در کشور اعلام داشت: متأسفانه در این فرآیند صد میلیارد دلار از سرمایه های ملت ایران به هدر رفته است.

آخوندی در مراسم معرفی سرپرست جدید شرکت هواپیمایی هما ضمن قدردانی از فرهاد پرورش مدیرعامل سابق این شرکت، با انتقاد از واگذاری آن به بخش خصوصی در اقتصاد ایران اظهار داشت: متأسفانه در تحقیقاتی که در سال ۹۰ انجام داده ام، حدود صد میلیارد دلار از سرمایه های ملت ایران در حوزه های مختلف پتروشیمی، صنایع و سرمایه گذاری بدون پشتوانه هدر رفته است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از مهر، وی افزود: هرچند که سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی باید اجرایی شوند اما متأسفانه نحوه اجرای این سیاست با بدترین حالت ممکن همراه بوده است به نحوی که تمام تمرکز ما بر این موضوع بوده که چه راهکارهایی را بیندیشیم تا شرکتها بتوانند بالاترین نرخ بهره وری را داشته باشند.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: این که تمام ثروت تحت عنوان رد دیون به بخش خصوصی واگذار شده تا دولت خود از شر بنگاه ها رها نماید جفای بزرگی که در حق مردم ایران طی سالهای گذشته صورت گرفته است. به عنوان نمونه در یکی از فاجعه ترین اقدامات واگذاری برخی شرکت ها به تأمین اجتماعی بابت رد دیون بوده است.

آخوندی افزود: در این شرایط نه تنها با افزایش بهره وری شرکت های واگذاری شده مواجه نبودیم بلکه ثروت معنوی و سرمایه انسانی نیز به هدر رفت.

هدر رفت سرمایه ملت ایران

این عضو کابینه تأکید نمود: در دنیا پیش از واگذاری اقتصاد به بخش خصوصی، اول نسبت به بازسازی ساختاری بنگاه ها اقدام می نمایند تا پس از حصول اطمینان از بهره وری بنگاه ها واگذار شود ولی متأسفانه در کشور ما صد میلیارد دلار از سرمایه مردم اینگونه به هدر رفت.

وی همچنین اظهار داشت: در این شرایط، من بسیار خرسندم که آقای پرورش توانست به رغم فشارها، شرکت هما را حفظ نماید. زیرا اگر دارایی های این شرکت به فروش می رسید در انتها یک سری زمین و ساختمان بود که پیش از اصلاح ساختاری واگذار می شد.

آخوندی ضمن بیان این مطلب که در نوشتن پیش نویس قانون اصل ۴۴ قانون اساسی نقش داشته ام، گفت: بنابراین هیچ گاه منتقد واگذاری به بخش خصوصی نبوده ام اما نباید بدون بازسازی ساختاری، بنگاه ها را رها نماییم.

وی در پایان تصریح نمود: خوشبختانه در فرآیند مدیریت شرکت هواپیمایی هما، چرخ این شرکت را به چرخه بازسازی ساختاری بازگردانده شد و مطمئن هستم یک همای سرافراز خواهیم ساخت. برای ادامه فعالیت آقای پرورش به عنوان نماینده ایران در سازمان جهانی هواپیمایی (ایکائو) آرزوی توفیق دارم.

طی مراسمی در روز جاری برگزار شد فرزانه شرف بافی به عنوان سرپرست جدید شرکت هواپیمایی ایران منصوب شد. همچنین فرهاد پرورش که از سال ۸۸ مدیرعامل شرکت هما بود فعالیت خود را به عنوان نماینده ایران در سازمان جهانی هواپیمایی در کانادا شروع خواهد نمود.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

اقتصاد دولتی ، رانت و مقاومت مدیران میانی عمده ترین عوامل ایجاد فساد

اقتصاد دولتی ، رانت و مقاومت مدیران میانی عمده ترین عوامل ایجاد فساد

بنا بر اظهارات یک کارشناس اقتصادی، اقتصاد دولتی ، رانت و مقاومت مدیران میانی برای ...