خانه » اخبار جهان » نرمال‌سازی سیاست‌های پولی دولت آمریکا امری حیاتی است
نرمال‌سازی سیاست‌های پولی دولت آمریکا امری حیاتی است
نرمال‌سازی سیاست‌های پولی دولت آمریکا امری حیاتی است

نرمال‌سازی سیاست‌های پولی دولت آمریکا امری حیاتی است

هرچند داده‌های اقتصاد کلان نشان می دهند که بانک مرکزی آمریکا باید افزایش نرخ بهره و کاهش ترازنامه خود را به تعویق بیاندازد، اما نرمال‌سازی سیاست‌های پولی آمریکا امری حیاتی است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از مهر، رییس فدرال رزرو سانفرانسیسکو، جان ویلیامز اعلام کرده بود بانک مرکزی در نظر دارد در تلاش برای نرمال‌سازی سیاست پولی خود، امسال بار دیگر نرخ بهره را افزایش دهد.

پس از حدود هفت سال نزدیک به صفر بودن هزینه وام‌گیری و چهار مرتبه افزایش نرخ بهره، نرخ بهره کنونی هنوز پایین‌تر از سطح هدف می باشد که اجازه می‌دهد اصلاحات کلان اقتصادی برنامه‌ریزی شده کاخ سفید صورت پذیرد.

نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا پس از آخرین افزایش نرخ بهره به میزان ۱.۰۰ تا ۱.۲۵ درصد رسیده است. بانک مرکزی از دسامبر ۲۰۱۵ چهار بار نرخ بهره خود را افزایش داده و هر بار ۰٫۲۵ درصد آنرا بیشتر کرده است.

رییس بانک مرکزی سانفرانسیسکو،  ویلیامز اظهار داشت: بانک مرکزی تا پایان امسال نرخ بهره را به ۱.۵ درصد خواهد رساند و کاهش سطح ترازنامه خود را هم نیز شروع خواهد کرد.

نرمال‌سازی سیاست‌های پولی امری ضروری

ترازنامه عظیم ۴.۵ تریلیون دلاری بانک مرکزی آمریکا شامل اوراق قرضه ای است که بانک در طول دوره ریاست جمهوری اوباما خریداری کرده و به دولت اجازه داد هزینه‌های بودجه‌ای را افزایش داده و از رشد اقتصادی پشتیبانی نماید. در شرایط فعلی این سرمایه هنگفت که تحت کنترل بانک مرکزی قرار دارد قابلیت پاسخ‌گویی بانک را به ریسک‌ها، شوک‌ها و بحران‌های جدید اقتصادی محدودتر کرده است.

در حال حاضر نرمال‌سازی سیاست‌های پولی بانک مرکزی ضروری به نظر می رسد هرچند احتمال دارد باعث کاهش چند درصدی رشد تولید ناخالص ملی در کوتاه‌مدت شود. هدف دولت ترامپ نیز این است که چندین تریلیون دلار سرمایه‌گذاری را به وال‌استریت جذب نمایند.

هرچند به منظور دستیابی به آن باید نرخ بهره بانک مرکزی بالاتر باشد یعنی به طور ایده آل ۵ درصد یا بیشتر باشد. دونالد ترامپ از شرایط بهره ۲۰ درصدی اوایل دهه ۱۹۸۰ به عنوان شرایط مطلوب نام برده است اما چنین چهارچوب کاری به نظر دور از دسترس و حتی غیر لازم به نظر می رسد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

نخستین تفاهم‎نامه تامین مالی ایران پس از نمایش دونالد ترامپ

نخستین تفاهم‎نامه تامین مالی ایران پس از نمایش دونالد ترامپ

دو روز پس از نمایش ضدایرانی دونالد ترامپ، نخستین تفاهم‎نامه تامین مالی ایران با روسیه ...