خانه » اخبار جهان » لغو قرارداد توتال در صورت عمل به تعهدات به صورت یک جانبه
لغو قرارداد توتال در صورت عمل به تعهدات به صورت یک جانبه
لغو قرارداد توتال در صورت عمل به تعهدات به صورت یک جانبه

لغو قرارداد توتال در صورت عمل به تعهدات به صورت یک جانبه

غلامرضا منوچهری معاون شرکت ملی نفت، اعلام نمود: اگر توتال به تعهداتش عمل نکند قرارداد به صورت یک جانبه لغو خواهد شد.

معاون شرکت ملی نفت در امور توسعه و مهندسی در نشست خبری اظهار نمود: برنامه ما افزایش تولید نفت خام به میزان سه میلیون بشکه طی ١٠ سال آینده می باشد و ایجاد اشتغال در صنعت نفت به صورت مستقیم و غیر مستقیم امری مهم به شمار می رود که به دنبال آن هستیم.

وی ادامه داد: فضایی را فراهم می کنیم که کارشناسان ایرانی به کشور بازگردند و با شرکت های داخلی و یا بین المللی همکاری نمایند. کندی در اجرای طرح ها موجب عدم النفع بسیار شده که در پارس جنوبی تاخیر در اجرای پروژه ها ده ها میلیارد دلار زیان در پی داشته است.

وی افزود: با حضور شرکت های بین المللی زمان اجرای پروژه ها کوتاه شده و کیفیت ارتقا می یابد و از حضور شرکت های ایرانی استفاده می شود.

منوچهری افزود: قراردادهای جدید نفتی در ماهیت تفاوتی با قراردادهای بیع متقابل نداشته و تعهدات پیمانکار افزایش پیدا کرده است وبه عبارتی یک سال و دو ماه و به روایتی ١٨ ماه مذاکرات با توتال برای قرارداد فاز ١١ به طول کشیده، در سایه این مذاکرات سنگین، مدل جدید قراردادهای نفتی نوشته شد.

قرارداد توتال محرمانه است

وی تصریح نمود: در روند انعقاد قراردادهای دیگر سرعت افزایش می یابد، البته باید توجه کرد قراردادهایی که از طریق مناقصه نهایی می شود زمان‌بر خواهد بود و بر اساس مصوبه شورای اقتصاد مقاومتی به ریاست دکتر جهانگیری، تا پایان سال جاری باید ١٠ قرارداد جدید نفتی منعقد گردد.

وی همچنین گفت: میدان نفتی آزادگان یکی از میادین نفتی است که در این ١٠ قرارداد گنجانده شده و روس ها در توسعه آزادگان حضور ندارند و فاز ١١ تنها فاز باقیمانده از پارس جنوبی بود که توسعه آن اهمیت بسیاری دارد، عمده فازهای پارس جنوبی نیز از طریق ترک مناقصه صورت گرفته و براورد وزارت نفت این بود که از این طریق و با قرارداد توتال فاز ١١ سریع تر توسعه می‌یابد.

منوچهری اظهار نمود: مرسوم نیست قراردادهای در این مقیاس منتشر شود، این قراردادهای مهر سرّی و محرمانه داشته و از نظر چانه زنی به ضرر ما است چرا که در حال مذاکره با سایر شرکت ها نیز هستیم، البته این قرارداد برای مراجع عالی کشور محرمانه نبوده و به مراجع لازم ارائه شده است.

وی در انتها افزود: در مورد فاز ١١ کار بر اساس احراز صلاحیت به شرکت های ایرانی سپرده می شود و به توتال اعلام کرده ایم در لیست هایش حتما شرکت های ایرانی باشند و در قرارداد فاز ١١  در سه جا پیش بینی شده که اگر پیمانکار به تعهداتش عمل نکند، قرارداد به صورت یک جانبه لغو خواهد شد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

دور تازه مذاکرات با مدیران نفتی ایران توسط شرکت‌های نفتی روسیه

دور تازه مذاکرات با مدیران نفتی ایران توسط شرکت‌های نفتی روسیه

شرکت‌های نفتی روسیه در آستانه سفر رئیس‌جمهوری کشور خود به تهران، دور تازه مذاکرات را ...