خانه » بازرگانی » ایجاد سامانه جهت شناسایی خانه های خالی برای اخذ مالیات
ایجاد سامانه جهت شناسایی خانه های خالی برای اخذ مالیات
ایجاد سامانه جهت شناسایی خانه های خالی برای اخذ مالیات

ایجاد سامانه جهت شناسایی خانه های خالی برای اخذ مالیات

سید کامل تقوی نژاد  رییس کل سازمان امور مالیاتی، از رایزنی با وزارت راه و شهرسازی برای ایجاد سامانه جهت شناسایی خانه های خالی برای اخذ مالیات تا پایان امسال اطلاع داد و گفت: در شرایط فعلی رکود مسکن اخذ مالیات ۱۰ درصدی از خانه های نوساز به صلاح این بخش نمی باشد.

به گزارش آی آک اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، وی با اشاره به تلاش سازمان امور مالیاتی برای پیاده سازی اخذ مالیات از خانه های خالی طبق قانون بیان داشت: برای این کار باید وزارت راه و شهرسازی سامانه ای برای شناسایی این واحدها ایجاد نماید.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی افزود: طبق وعده وزارت راه و شهرسازی تا پایان امسال سامانه شناسایی واحدهای خالی ایجاد شده و اطلاعات این خانه ها استخراج می شود تا سازمان امور مالیاتی این قانون را اجرا نماید.

آخرین وضعیت اخذ مالیات ۱۰ درصدی از خانه های نوساز

تقوی نژاد اظهار داشت: بر اساس ماده ۷۷ قانون مالیات های مستقیم ۱۰ درصد از نقل و انتقال واحدهای نوساز علاوه بر مالیات ماده ۵۹ دریافت می شود، طبق اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم که در سال ۹۴ تصویب شده است بر اساس لایحه ارایه شده از سوی دولت دهم قرار است که مالیات نقل و انتقال مسکن مثل سایر واحدهای تولیدی تلقی گردد.

وی تصریح نمود: در قانون مذکور گفته شده که باید به ماخذ اشخاص حقیقی و حقوقی از سود و زیان مربوط به واحدهای تولید مسکن مالیات اخذ گردد، البته در آیین نامه ای که در تصویب شده تلاش بر لحاظ شرایط حاکم بر مسکن و رکود در این بازار بوده است.

تقوی نژاد گفت: تا حدودی آیین نامه اخذ مالیات از خانه های نوساز به نحوی تنظیم شده که مشوق های مربوط به سرمایه گذاری در این بخش کم رنگ نشود.

وی ادامه داد: در حال حاضر برای اشخاص حقیقی اگر ظرف ۳ سال نقل و انتقال صورت پذیرد مالیات اخذ می شود و برای شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر این امتیاز لحاظ  شده که مالیات اخذ نشود.

تقوی نژاد در انتها افزود: اجرایی نشدن این ماده شاید از جهت درآمدهای مالیاتی نسبت به دوره قبل ۱۰ درصد میزان مالیات ما را کاهش دهد اما علاقه نداریم در شرایطی که نیاز است مسکن رونق بگیرد التهابی در این بخش به وجود آوریم.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

پیش بینی آینده بازار مسکن در سال ۹۷ و رشد و رونق آن

پیش بینی آینده بازار مسکن در سال ۹۷ و رشد و رونق آن

پیش بینی آینده بازار مسکن در سال ۹۷ نیز هر چند پیش فرض‌های گوناگون، منجر ...