خانه » عمومی اقتصاد » رشد ۱۲٫۲ درصدی پروانه‌ های ساختمانی در کل کشور
رشد 12.2 درصدی پروانه‌ های ساختمانی در کل کشور
رشد ۱۲٫۲ درصدی پروانه‌ های ساختمانی در کل کشور

رشد ۱۲٫۲ درصدی پروانه‌ های ساختمانی در کل کشور

با توجه به رکود عمیق حاکم بر بازار مسکن در طول سال های گذشته، افزایش محدود صدور پروانه‌ های ساختمانی ، نشانه های مثبتی را از بخش مسکن در آینده نشان می دهد.

براساس گزارش اخیر بانک مرکزی از نماگرهای اقتصادی، در سال ۱۳۹۵ چیزی در حدود ۱۱۳ هزار فقره پروانه ساختمانی در کل مناطق شهری ایران صادر شده که نسبت به سال ۱۳۹۴، تقریبا ۱۲٫۲ درصد رشد را برای خود در کشور ثبت نموده است. از این تعداد، حدود ۸ هزار فقره مربوط به شهر تهران بوده است.

نگاهی به تعداد پروانه‌ های ساختمانی صادر شده در کل مناطق شهری و شهر تهران در طول عمر دولت یازدهم، از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ نشان می‌ دهد که اگرچه روند تعداد صدور پروانه‌ های ساختمانی منفی بوده، اما در سال ۱۳۹۵ این رویه منفی معکوس و مثبت شده است. این نشان از آن دارد که احتمالا بخش مسکن در حال عبور از شرایط عمیق رکودی است و تکانه‌ هایی در بخش ساختمان مشاهده می‌ شود.

پروانه‌ های ساختمانی شاخصی از رونق بازار مسکن

روند صدور پروانه‌ های ساختمانی، یکی از مولفه‌ های پیش‌نگر رونق بازار مسکن است، بر این اساس، با توجه به رکود عمیق حاکم بر بازار مسکن در طول سال‌ های گذشته، افزایش محدود صدور پروانه‌ های ساختمانی، نشانه‌ های مثبتی را در ذهن ایجاد می‌کند.

به این ترتیب، در حالی در سال ۱۳۹۲ حدود ۱۷۲ هزار فقره پروانه ساختمانی صادر شده بود که این تعداد در سال ۱۳۹۳ به ۱۱۷ هزار فقره و در سال ۱۳۹۴ به ۱۰۱ هزار فقره کاهش یافت، اما در سال ۱۳۹۵ تعداد پروانه‌ های ساختمانی صادر شده در کل مناطق شهری به ۱۱۳ هزار فقره افزایش پیدا کرد.

در تهران نیز تعداد پروانه‌ های ساختمانی از ۲۱ هزار فقره در سال ۱۳۹۲ به ۸٫۱ هزار فقره در سال ۱۳۹۴ افت پیدا کرده است. اگرچه این روند نزولی در سال بعد، یعنی سال ۱۳۹۵ بهبود پیدا کرد. آمارها نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۵ در تهران ۸٫۷ هزار فقره پروانه ساختمانی صادر شده است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

پیش بینی آینده بازار مسکن در سال ۹۷ و رشد و رونق آن

پیش بینی آینده بازار مسکن در سال ۹۷ و رشد و رونق آن

پیش بینی آینده بازار مسکن در سال ۹۷ نیز هر چند پیش فرض‌های گوناگون، منجر ...