خانه » بانک و بیمه » دیوان محاسبات بر اساس قانون اساسی ناظر مالی و پاسدار بیت المال
دیوان محاسبات بر اساس قانون اساسی ناظر مالی و پاسدار بیت المال
دیوان محاسبات بر اساس قانون اساسی ناظر مالی و پاسدار بیت المال

دیوان محاسبات بر اساس قانون اساسی ناظر مالی و پاسدار بیت المال

عادل آذر رئیس دیوان محاسبات کل کشور بیان داشت: زمانیکه دیوان محاسبات در مساله ای ورود پیدا کند تا بررسی نهایی به طور جدی و دقیق حسابرسی کرده و نظر نهایی خود را صادر می نماید.

عادل آذر به همراه جمعی از مدیران دیوان‌محاسبات کشور در دیدار با آیت الله سیدمحمد سعیدی امام جمعه قم اظهار داشت: دیوان محاسبات بر اساس قانون اساسی ناظر مالی و پاسدار بیت المال می باشد و می تواند بر اساس اختیارات قانونی بررسی و حسابرسی مالی تمامی دستگاه هایی که بودجه دولتی را دارند انجام دهد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، رئیس دیوان‌محاسبات کل کشور ادامه داد: بروز این نظارت در تفریغ بودجه سالانه کل کشور نمود پیدا دارد و گزارش تفریغ بودجه باید به تصویب هیات عمومی دیوان محاسبات برسد و خلاصه گزارش نیز در صحن علنی مجلس قرائت و به عموم اطلاع رسانی شود.

وی تصریح نمود: بررسی حقوق های نجومی، بررسی تخلفات دریافت وام های غیر اصولی، پرونده های ویژه موضوعی و حساس که در سطح ملی بوده و افکار عمومی را درگیر کرده است از جمله موضوعاتی می باشد که در دیوان محاسبات به نحو ویژه مورد رسیدگی قرار گرفته است.

آذر همچنین گفت: زمانیکه دیوان محاسبات در یک مساله ای ورود پیدا کند تا بررسی نهایی به طور جدی و دقیق حسابرسی کرده و نظر نهایی خود را صادر خواهد کرد.

وی خاطرنشان ساخت: زمانیکه به پرونده ای رسیدگی شود اگر تخلفی صورت گرفته باشد، دیوان‌محاسبات به صورت مستقل با توجه به وجود دادستانی و حاکم شرع احکامی را مثل انفصال از خدمات دولتی، استرداد وجوه دریافتی غیر متعارف در بحث حقوق های نجومی، تعیین ضوابط قانونی در بازپرداخت وام های غیر اصولی  و… را صادر خواهد کرد و اگر هم جرمی صورت گرفته باشد مثل اختلاس و… پرونده به محاکم قضایی ارجاع داده می شود.

دیوان محاسبات کشور کامل ترین مجموعه نظارتی کشور

همچنین فیاض شجاعی دادستان دیوان‌محاسبات کشور نیز بیان داشت: با توجه به انتخاب رئیس و دادستان دیوان محاسبات توسط منتخبین ملت در مجلس شورای اسلامی، این مجموعه تلاش دارند در راستای منویات مقام معظم رهبری و رفع دغدغه های ایشان  و مردم حرکت کنند.

وی همچنین افزود: دیوان‌محاسبات کشور، کامل ترین مجموعه نظارتی کشور است که در کنار قوای حاکمه، یک ناظر تخصصی مالی در سطح عالی نظام به شمار می رود.

دادستان دیوان‌محاسبات کشور ادامه دارد: تمامی قوای حاکمه اعم از قوه قضاییه، قوه مجریه و قوه مقننه از حیث مالی و حسابرسی در مقابل دیوان محاسبات کل کشور مسئول بوده و باید پاسخگو باشند.

شجاعی تصریح کرد: درباب ضرر به بیت المال، صفر تا صد تخلفات با دقت بالا در دیوان‌محاسبات رسیدگی می شود و احکام مربوطه نیز مثل انفصال از خدمت و… صادر می شود.

دادستان دیوان محاسبات در انتها یادآور شد: دیوان محاسبات هم مرجع تولید کننده گزارش و هم با توجه به اختیارات قانونی می تواند احکام مربوطه به تخلفات را صادر نماید.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

هدر رفتن صد میلیارد دلار از سرمایه های ملت ایران در روند خصوصی سازی

هدر رفتن صد میلیارد دلار از سرمایه های ملت ایران در روند خصوصی سازی

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، ضمن انتقاد از روند خصوصی سازی ها در کشور ...