خانه » سایر » نبود تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار کار و مشکلات ناشی از آن
نبود تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار کار و مشکلات ناشی از آن
نبود تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار کار و مشکلات ناشی از آن

نبود تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار کار و مشکلات ناشی از آن

علی‌اکبر سیارمه کارشناس بازار کار اظهار داشت: تا زمانی که فرصتهای شغلی بسیاری در کشور خالی و کم تقاضا باشد و جویندگان کار به سمت این شغل‌ها نروند، عدم تعادل بازار کار همچنان به باقی می ماند.

علی‌اکبر سیارمه درباره دلیل افزایش تعداد جویندگان کار بیان داشت: نبود تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار کار یکی از مشکلاتی است که با آن مواجه هستیم و چنانچه برنامه‌ریزی مناسبی برای آن صورت نپذیرد و کارجویان را به سمت مشاغل خالی سوق داده نشوند این عدم تعادل همچنان باقی خواهد ماند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، وی بخشی از مشکل بیکاری در کشور را ناشی از عدم حمایت سیستم بانکی و سود بالای تسهیلات داشنسته و ادامه داد: متاسفانه بسیاری از تولیدکنندگان برای گرفتن وام و تسهیلات بانکی دچار مشکلاتی هستند؛ از آن طرف برخی سوء استفاده‌ها در گرفتن تسهیلات موجب شده است تا این منابع در جای دیگری صرف شود و نظارتی بر نحوه هزینه آن صورت نگیرد.

پول بستر ایجاد اشتغال در بازار کار

این کارشناس بازار کار با بیان اینکه برای ایجاد شغل باید بسترهای آن آماده باشد و یکی از این بسترها، پول است، ‌بیان داشت: بدون پول نمی‌توان اشتغالزایی کرد در عین حال باید مراقب بود که منابع دچار حیف و میل نشود و صرفا پاشیدن پول انجام نگیرد.

سیارمه در ادامه افزود: پول باید به گونه‌ای تزریق گردد که منجر به تولید و اشتغال شده و بازگشت سرمایه را به دنبال داشته باشد مثلا در حادثه پلاسکو اعلام داشتند به کارگران زیان دیده و تولیدی‌های دچار حریق، وام بانکی داده می شود اما صاحبان کارگاهها وقتی مراجعه کرده متوجه شدند سود این تسهیلات بالاست و از عهده بازپرداخت آن برنمی‌آیند، در حالی که سرمایه و محصولشان را از دست داده بودند و باید دوباره مشغول کار می‌شدند و به تولید می‌رسیدند تا بتوانند اقساط را پرداخت نمایند ولی عطای وام را به لقایش بخشیدند.

وی همچنین بخشی از بیکاری و رکود در کشور را ناشی از واردات بی‌رویه داشنته و گفت:‌ دولت باید با دستگاههایی که اجازه واردات می‌دهند، برخورد کرده و از کالاهای انباشته در کف بازار کار جلوگیری و راه نفس کشیدن برای تولید داخل باز نماید.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

نظر رئیس جمهور بر مدیریت قیمت ارز و جلوگیری از رشد آن

نظر رئیس جمهور بر مدیریت قیمت ارز و جلوگیری از رشد آن

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه در جلسه روز گذشته مجلس موضوع بودجه‌ریزی ...