خانه » بانک و بیمه » عبور حجم نقدینگی کشور از مرز ۱۲۰۰ تریلیون تومان در بهمن ماه
عبور حجم نقدینگی کشور از مرز ۱۲۰۰ تریلیون تومان در بهمن ماه
عبور حجم نقدینگی کشور از مرز ۱۲۰۰ تریلیون تومان در بهمن ماه

عبور حجم نقدینگی کشور از مرز ۱۲۰۰ تریلیون تومان در بهمن ماه

تازه ترین آمار منتشره بانک مرکزی نشان می‌دهد حجم نقدینگی در پایان بهمن ماه سال گذشته با رشد ۲۴.۷ درصدی در مقایسه با بهمن ۱۳۹۴ به ۱۲۱۱ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است که این رقم در مقایسه با دی ماه سال گذشته تا ۱۵ هزار میلیارد تومان رشد داشته است. در مجموع از ابتدای سال ۱۳۹۵ تا پایان ۱۱ ماهه نخست سال، حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بر حجم نقدینگی افزوده شده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، از رقم ۱۲۱۱ تریلیونی نقدینگی بالغ بر ۱۰۵۸ هزار میلیارد تومان به شبه پول مربوط است که بخش عمده آن را سپرده‌های بانکی تشکیل می‌دهد. این بخش بیش از ۲۴ درصد نسبت به بهمن سال ۱۳۹۴ و تا ۲۰.۲ درصد در مقایسه با اسفند همان سال رشد داشته است. همچنین حدود ۱۵۲ هزار میلیارد تومان مربوط به پول در گردش  بوده که بیش از ۱۱ درصد رشد یافته است.

رشد ۲۶ دردصدی حجم نقدینگی در مدت مشابه

این در حالی است که در پایان دی ماه سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال ۹۴ حجم نقدینگی با رشد ۲۶ درصدی به مقدار  ۱۱۹۶ هزار میلیارد تومان رسیده بود. پایه پولی نیز نسبت به دی ماه ۱۳۹۴،  ۱۷.۳ درصد و ضریب فزاینده ۷.۴ درصد رشد را نشان می دهد. در ادامه گزارش سهم از رشد پایه پولی در پایان دی ۱۳۹۵ برای بخش‌های مختلف شامل خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی منفی ۳.۶ درصد، سهم خالص مطالبات بانک مرکزی از بخش دولتی سه  درصد و سهم مطالبات بانک مرکزی از بانک‌ها ۱۶.۷ درصد و سایر اقلام منفی ۳.۸ درصد اعلام شده است.

رشد فزاینده نقدینگی در حالی اتفاق می افتد که قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی در آخرین اظهارات خود اظهار کرده بود که  این بانک درصدد است با تقویت انضباط پولی و مالی از رشد فزاینده نقدینگی، جلوگیری و دستاورد تورمی دولت را حفظ نماید.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

میزان رشد قیمت در یک سال منتهی به 28 مهرماه سال 96

رشد قیمت مواد غذایی در یک سال منتهی به ۲۸ مهرماه سال ۹۶

طبق اعلام بانک مرکزی برای رشد قیمت مواد غذایی در یک سال منتهی به ۲۸ ...