خانه » بانک و بیمه » نرخ بالای سود بانکی مانع مهم رونق سرمایه گذاری، اشتغال و تولید
نرخ بالای سود بانکی مانع مهم رونق سرمایه گذاری، اشتغال و تولید
نرخ بالای سود بانکی مانع مهم رونق سرمایه گذاری، اشتغال و تولید

نرخ بالای سود بانکی مانع مهم رونق سرمایه گذاری، اشتغال و تولید

وزیر امور اقتصادی و دارایی نرخ بالای سود بانکی و نرخ سود در بازار مالی را مانع مهم رونق سرمایه گذاری، اشتغال و تولید در کشور اعلام کرد .

به گزارش آی آر اقتصاد به نل از ایرنا، علی طیب نیا روز شنبه در آیین گشایش بیست و هفتمین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی اظهار داشت: نرخ بالای سود به منبع ثبات زدا در نظام مالی کشور تبدیل شده است.

وی با یادآوری اینکه نرخ اسمی سود با نرخ بازدهی سرمایه گذاری مولد و نرخ تورم تناسب ندارد، بیان کرد: نرخ بالای سود تسهیلات هزینه واحدهای تولیدی را افزایش می دهد.

وی افزون کرد: اگر سیاستی برای کاهش نرخ سود اعمال نشود، نه تنها نمی توان امیدی به رونق و تولید داشت بلکه ثبات موجود در بازار و اقتصاد لطمه خواهد دید.

وزیر اقتصاد، با اشاره به اصلاح نظام بانکی تصریح کرد: نرخ بالای سود بانکی در بازار مالی مانعی برای رونق تولید اشتغال و سرمایه گذاری است.

ناپایداری بانک‌ها با نرخ سود بالای سود بانکی

به گفته طیب نیا، نرخ بالای سود بانکی در راستای سرمایه گذاری نیست و سبب می شود که قیمت تمام شده محصولات افزایش و در نهایت قیمت تولید داخلی را کاهش می دهد.

طیب نیا اشاره کرد: نرخ سود بالای بانکی منجر به ناپایداری بانک ها می شود، همچنین انگیزه سرمایه گذاری در بخش مسکن را کاهش می دهد و رونق مسکن بدون کاهش سود بانکی میسر نیست.

وی خاطرنشان کرد در صورتی که الزامات سیاسی و نهادی اجرایی لازم برای کاهش نرخ سود تسهیلات شکل نگیرد نمی توان به رونق تولید امید داشت و ثبات اقتصادی صدمه می بیند.

وی یکی از الزامات مهم را هماهنگی پولی و مالی از طریق نهاد نظارتی مالی عنوان کرد و یادآور شد: با بروز بحران های مالی اخیر در جهان چنین ضرورتی احساس می شود که کشورها به سمت چنین نهادی بروند.

به گفته وی با توجه به تجربه جهانی در کوتاه مدت با ایجاد کمیته یا ستاد هماهنگی می توان به ایجاد نهاد یاد شده گام برداشت.

کد تخفیف

۵ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تأمین منابع برای اشتغالزایی از طریق افزایش قیمت بنزین و گازوئیل

در لایحه بودجه ۹۷ راهکار تأمین منابع برای اشتغالزایی افزایش قیمت بنزین و گازوئیل عنوان ...