خانه » بانک و بیمه » بانک مرکزی نرخ ارز را برای دو سال آینده مشخص کند
بانک مرکزی نرخ ارز را برای دو سال آینده مشخص کند
بانک مرکزی نرخ ارز را برای دو سال آینده مشخص کند

بانک مرکزی نرخ ارز را برای دو سال آینده مشخص کند

رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه ارز با دستور تک نرخی نمی شود، اظهار داشت: بانک مرکزی نرخ ارز را برای دو سال آینده، مشخص کند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از مهر، مسعود خوانساری در میزگرد تخصصی سیاست ارزی در راستای حفظ ثبات مالی و رشد اقتصادی با بیان اینکه تثبیت نرخ ارز، به عنوان یک ارزش در اقتصاد ایران انگاشته شده است، بیان کرد: بالا رفتن نرخ دلار و سایر انواع ارز، همواره از سوی دولتها به عنوان یک بحران تلقی شده و از آن، تحت عنوان یک اشکال اقتصادی یاد شده است، این در حالی است که متوسط نرخ تورم در سالهای پس از انقلاب حدود ۲۲ درصد بوده و هیچگاه به تعیین نرخ بر اساس تورم داخلی و خارجی توجهی نشده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران توضیح داد: حساسیت ها در ایران نسبت به نرخ ارز بسیار بالا بوده و همین امر باعث شده تا حالت سینوسی در اقتصاد کشور به وجود آید و صنایع و تولیدکنندگان بیشترین لطمه را از این وضعیت ببینند، این در حالی است که ایجاد ثبات در نرخ ارز در طول فعالیت دولت یازدهم نیز دیده می شود اما این ثبات نمی تواند پایدار باشد.

سیاست بانک مرکزی در قبال نرخ ارز

وی یادآور شد: تا بهمن ماه سال گذشته، به طور متوسط ۲۵ تومان به نرخ دلار مبادله ای افزوده می شد تا فاصله بین نرخ دلار مبادله ای و بازار آزاد کاهش یابد؛ اما از این ماه این رقم به ۲ تومان کاهش پیدا کرده است و در صورتی که برای این موضوع چاره اندیشی نشود، بار دیگر فنر قیمت دلار رها خواهد شد؛ ضمن اینکه باید توجه داشت که بیشترین  ضربه را از نوسانات ارزی تولیدکنندگان خورده اند.

به گفته خوانساری، هم اکنون به دلیل نوسانات شدید سال های ۹۰ و ۹۱ بسیاری از کارآفرینان کشور در زندان هستند؛ این در حالی است که از سال ۱۳۹۲ تا به امروز بیش از ۶۰ درصد تورم داخلی داشته ایم که این موضوع در نرخ ارز خود را نشان نمی دهد. همانطور که نرخ دلار در ابتدای دولت یازدهم حدود ۳ هزار و ۷۵۰ تومان بود که این رقم در حال حاضر نیز در همین حدود است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

ثبات قیمت ارز و فروکش کردن بازارهای سفته بازی با افزایش قیمت نفت

ثبات قیمت ارز و فروکش کردن بازارهای سفته بازی با افزایش قیمت نفت

براساس اطهارات مدیر امور پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی، با توجه به افزایش قیمت نفت ...