خانه » بانک و بیمه » تخلیه شدن مازاد حجم نقدینگی نسبت به رشد اقتصادی بر روی قیمت ها
تخلیه شدن مازاد حجم نقدینگی نسبت به رشد اقتصادی بر روی قیمت ها
تخلیه شدن مازاد حجم نقدینگی نسبت به رشد اقتصادی بر روی قیمت ها

تخلیه شدن مازاد حجم نقدینگی نسبت به رشد اقتصادی بر روی قیمت ها

دانشیار موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی اظهار داشت: وقتی رشد نقدینگی بیشتر از رشد اقتصادی باشد، این مازاد حجم نقدینگی روی قیمت ها تخلیه می شود و باعث تورم خواهد شد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، احمد تشکینی بیان کرد: بر اساس نظریات اقتصادی، قاعده رشد نقدینگی باید به این صورت باشد که در هر سال رشد نقدینگی متناسب با رشد اقتصادی هر کشور باشد. در اقتصاد ایران به طور متوسط در یک دهه اخیر رشد اقتصادی۵ درصد را تجربه کردیم اما رشد نقدینگی در یک دهه اخیر بالای ۲۵ درصد است.

دانشیار موسسه مطالعات پژوهش های بازرگانی با بیان اینکه دو متغیر «استاک» و «فلو» در اقتصاد داریم، تصریح کرد: در متغیر استاک نقدینگی کاهش پیدا نمی کند و در سال های بعد به آن اضافه می شود.

رشد متوسط ۲۸ درصدی حجم نقدینگی

وی افزون کرد: آمار نشان می دهد به طور متوسط طی سال ۸۰ تا ۹۴ متوسط رشد نقدینگی حدود ۲۸ درصد به صورت سالانه است. اگر از سال ۱۳۳۸ هم نقدینگی را مورد بررسی قرار دهیم، شاهد همین وضعیت هستیم و رشد نقدینگی در اقتصاد ایران همواره ۲۵ درصد بوده و به همین دلیل رشد بی رویه نقدینگی یک مشکل ساختاری در اقتصاد ایران است.

عبدالخالق سجادی کارشناس پولی و بانکی هم با اشاره به اینکه بخشی از نقدینگی کشور به دلیل معوقات بانکی است، تأکید کرد : به طور قطع کارهای اساسی را انجام نداده ایم و وضع و ساختار پولی کشور به دلیل بی تدبیری است و این مسئله کاملا مشخص است.

وی اضافه کرد: نقدینگی کشور در سال ۸۴، حدود ۶۸ هزار میلیارد بود، در سال ۹۲بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان بود و الان نیز هزار و ۳۰۰ هزار میلیارد تومان است. این در حالی است که برای کشورهای در حال توسعه استاندارد مشخصی برای رشد نقدینگی داریم، یعنی حدود ۱۰ درصد.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

سرمایه‌گذاری خارجی در کشور بعد از برجام حدود 10 برابر افزایش داشته است

سرمایه‌گذاری خارجی در کشور بعد از برجام حدود ۱۰ برابر افزایش داشته است

ضمن اشاره به برگزاری منظم نشست سران قوا و وجود تفاهم کامل بین رئیسان سه ...