خانه » بورس،ارز، سکه » سهام عدالت مانند میدان مینی در برابر بدنه نابسامان اقتصاد کشور
سهام عدالت مانند میدان مینی در برابر بدنه نابسامان اقتصاد کشور
سهام عدالت مانند میدان مینی در برابر بدنه نابسامان اقتصاد کشور

سهام عدالت مانند میدان مینی در برابر بدنه نابسامان اقتصاد کشور

سهام عدالت را میتوان یکی از مهمترین عوامل تهدید برای اقتصاد کشور دانست که در دولت قبل تهدید آن بسیار نمایان تر و آن را میتوان به میدان مینی تشبیه کرد که می تواند بدنه  نابسامان اقتصاد کشور را وخیم تر کند.

البته خوشحالیم که با درایت و صبر و برنامه ریزی دولت یازدهم شروع به از بین بردن یک به یک مین‌های در میدان اقتصاد کشور شد و روشی به وجود آمد تا این تهدید، راهی برای رونق و پیشرفت اقتصادی کشور نیز گردد. این برنامه بزرگ اقتصادی برای شرکت دادن مردم در امور اقتصادی و سهامدار کردن آنان در سال ۸۵ شروع (بصورت قانونی درسال ۸۷) و در آخر حدود ۵۰ میلیون نفر از گروه‌های مختلف اجتماعی را (در ۱۸ مرحله) شامل کرد.

اما این جمعیت زیاد جامعه که سهامدار ۶۰ شرکت و بنگاه بزرگ بورسی و غیربورسی به ارزش حدود ۹۰هزار میلیارد تومان شدند، اکنون که باید در پله‌های پایانی با همکاری خود خاتمه دهنده این پروژه بزرگ اقتصادی شوند که ظاهراً چندان تمایلی به این همکاری نشان نمی دهند.

استفاده از یارانه نقدی برای بدهی سهام عدالت

در واقع سهامداران این سهام‌ها که می‌توانند با پرداخت حدود نیم دیگر ارزش سهام خود (۴۶۸هزار تومان به جز سهامداران مشمول کمیته امداد و سازمان بهزیستی) صاحب دو برابر مقدارارزش فعلی سهام‌شان یعنی حدود ۲میلیون تومان شوند (در یک خانواده ۴ نفره حدود ۸ میلیون تومان) چندان تمایل به این کار ندارند.

چنانکه براساس بیانات اخیر رییس سازمان خصوصی‌سازی رغبت مردم برای پرداخت باقی سهم خود بسیار کم و در حدود ۵ میلیارد تومان است. (رسانه‌ها ۱۸/۳/۹۶). این در حالی است که رقم موردنیاز حدود ۲۶ هزار میلیارد تومان است. باتوجه به این واقعیت چه روشی باید برای به پایان رساندن این پروژه بزرگ اقتصادی در مرحله ی آخر در پیش گرفت؟ یکی از راه ها می‌تواند آن باشد که از یارانه نقدی یارانه‌بگیران با رضایت گرفتن از آنان جهت تادیه مابقی بدهی سهام‌شان و مالکیت آنان بر همه این سهام، سود برد.

اگر امروز دولت امکان استفاده از یارانه‌های نقدی به عنوان ضمانت وام ۵ میلیونی را به وجود آورده است، در اقدامی به مراتب باارزش تر می‌تواند باتوجه به اشتراک بالای اعضای دو مجموعه گیرندگان یارانه نقدی و مشمولان سهام عدالت، با پرداخت یارانه‌های نقدی افراد و خانوارها (حدود ۱۰ ماه یارانه نقدی) به حساب بدهی سهام عدالت، سریع اقدام به پرداخت سود کل این سهام و ثبت مالکیت مشمولان به تمامی ارزش سهام‌شان (حدود ۲میلیون تومان) شوند. این اقدام می‌تواند هم چاره ساز مسله سهام عدالت و هم بیش از آن سبب از بین بردن تنگنای معیشتی بسیاری از خانواده‌ها در این روزهای پرمشقت شود.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

آخرین فرصت برای برگزاری مجمع برای اکثر شرکت های بورسی

آخرین فرصت برای برگزاری مجمع برای اکثر شرکت های بورسی

مدیر امور اعضای کانون کارگزاران بورس و اواق بهادار با بیان این که هفته آینده ...