خانه » بانک و بیمه » کنترل تورم ، افزایش وصول درآمد مالیاتی و گسترش پایه‌های مالیاتی
کنترل تورم ، افزایش وصول درآمد مالیاتی و گسترش پایه‌های مالیاتی
کنترل تورم ، افزایش وصول درآمد مالیاتی و گسترش پایه‌های مالیاتی

کنترل تورم ، افزایش وصول درآمد مالیاتی و گسترش پایه‌های مالیاتی

هادی حق‌شناس اقتصاددان، درباره عملکرد وزارت امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: کنترل تورم ، افزایش وصول درآمد مالیاتی و گسترش پایه‌های مالیاتی و پیشبرد امور دولت الکترونیک قابل دفاع بوده و انتظار می‌رود که در آینده در بخش بیمه‌ها عملکرد مطلوب‌تری از خود نشان دهد.

هادی حق‌شناس، درباره عملکرد وزارت اقتصاد در چهار سال گذشته بیان نمود: طبیعی است ابعاد کار وزارت اقتصاد بسیار گسترده باشد و این وزارتخانه متولی امور بیمه‌ای، بانکی، مالیاتی و به طور کلی سیاستگذاری‌های مالی و حتی پولی کشور به شمار ‌رود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، وی همچنین گفت: به طور کلی باید در نظر داشت اگر بخواهیم وضعیت اقتصاد کلان در کشور را بررسی نماییم، نمی‌توانیم آن وضعیت را به طور خاص مرهون عملکرد وزارت اقتصاد بدانیم بلکه در این امور بانک مرکزی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی هم تاثیرگذار می باشند. اگر این سه نهاد در چهار سال گذشته هماهنگی بیشتری با یکدیگر داشتند، دستاوردهای بیشتری حاصل می‌شد ولی هماهنگی آنها به اندازه کافی نبوده است.

کنترل تورم دستاورد قابل توجه دولت

وی همچنین بیان داشت: علیرغم این موارد درباره عملکرد وزارت اقتصاد باید بگویم که تک‌رقمی شدن تورم با توجه به کمبود درآمدهای بودجه‌ای و همچنین بدهی‌های انباشته شده و مطالبات معوقه بانک‌ها جزو دستاوردهای قابل توجه تیم اقتصادی دولت و به ویژه وزارت امور اقتصادی و دارایی بوده است. همچنین این وزارتخانه امور مربوط به مالیات‌ها را هم تا حد قابل توجهی ساماندهی کرده است. همچنان که دیدیم وصول مالیات افزایش پیدا نوده و پایه‌های مالیاتی نیز گسترش یافته است.

حق‌شناس ادامه داد: گر چه نظارت بر بازار پول محدود به وزارت اقتصاد نبوده ولیکن نظارت این وزارتخانه در قالب نظارت بر هیات مدیره بانک‌ها موفق بوده است. در زمینه گمرک الکترونیک و خزانه الکترونیک و به طور کلی ایجاد دولت الکترونیک که در بسیاری از دستگاه‌های اجرایی جلو رفت، پیشرفت این وزارتخانه قابل توجه بوده است.

این اقتصاددان به موضوع ایجاد حساب‌های متمرکز در بانک مرکزی اشاره داشته و تصریح نمود: این موضوع یکی از اتفاقات مهم سال گذشته بوده است اگر چه طبق قانون باید تمامی درآمدها در خزانه متمرکز شوند، ولی دستگاه‌ها حساب‌های مختلفی داشتند که با همت تیم اقتصادی دولت و دستوری که رئیس‌جمهوری داد ایجاد انضباط مالی در این زمینه کلید زده شد و این موضوع اتفاق مهمی به شمار می رود.

وی در انتها اظهار داشت: البته یکی از بحث‌هایی که انتظار می‌رفت عملکرد بهتری از خود نشان دهد، بخش بیمه‌ها بود که امیدواریم در چهار سال آینده عملکرد مطلوب‌تری از خود به جای گذارند.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

سالانه حداکثر ۳۰ هزار میلیارد تومان در کشور فرار مالیاتی داریم

سالانه حداکثر ۳۰ هزار میلیارد تومان در کشور فرار مالیاتی داریم

سید کامل تقوی نژاد رئیس سازمان مالیاتی کشور با بیان اینکه سالانه حداکثر ۳۰ هزار ...