خانه » بازرگانی » کاهش میزان دخالت دلالان و واسطه‌ها در امر توزیع محصولات کشاورزی
کاهش میزان دخالت دلالان و واسطه‌ها در امر توزیع محصولات کشاورزی
کاهش میزان دخالت دلالان و واسطه‌ها در امر توزیع محصولات کشاورزی

کاهش میزان دخالت دلالان و واسطه‌ها در امر توزیع محصولات کشاورزی

جلال محمودزاده نائب رئیس کمیسیون کشاورزی در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تکمیل زنجیره تولید از راهکارهای کاهش میزان دخالت دلالان و واسطه‌ها در امر توزیع محصولات کشاورزی به شمار می رود.

جلال محمودزاده در مصاحبه با رادیو اقتصاد با اشاره به نقش پررنگ واسطه‌ها در بخش کشاورزی بیان داشت: تنها رنج و زحمت تولید محصولات کشاورزی بر دوش کشاورزان می‌باشد در حالیکه سود اصلی تمام زحمات این قشر را دلال‌ها و واسطه‌ها برمی دارند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، وی همچنین بیان داشت: وجود واسطه‌ها در بازار خرید و فروش محصولات کشاورزی ضمن متضرر نمودن تولیدکنندگان باعث می‌شود مصرف‌کنند گان داخلی به دلیل افزایش یافتن قیمت‌ها قدرت خرید نداشته باشند.

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: دلالان و واسطه‌ها انواع محصولات کشاورزی را با قیمت کم از تولیدکنند گان خریداری نموده و با قیمت زیاد به مصرف‌کنند گان حقیقتی در جامعه عرضه می‌کنند.

کاهش دخالت دلالان و واسطه‌ها در توزیع محصولات کشاورزی

وی همچنین در ادامه تکمیل زنجیره تولید را از جمله راهکارهای کاهش میزان دخالت دلالان و واسطه‌ها در امر توزیع محصولات کشاورزی دانسته و افزود: دلال و واسطه نقش اساسی در افزایش چند برابری قیمت محصولات کشاورزی از مزرعه تا بازار مصرف دارد.

محمودزاده در ادامه مهمترین مشکلات پیش روی کشاورزان را عدم دسترسی به بازار مناسب برای فروش محصولات خود دانسته و بیان داشت: نبود بازار مناسب و عدم نظارت دقیق بر محصولات کشاورزی از جمله ضعف‌های اساسی در این حوزه به شمار می رود.

وی همچنین تاکید دشات: دولت باید با ایجاد زنجیره‌های تولید، توزیع و مصرف ارزش افزوده محصولات کشاورزی را روانه جیب تولید کنندگان نماید تا دست واسطه‌ها از شبکه تولید و توزیع کوتاه گردد.

نماینده مردم در مجلس دهم با اظهار تاسف از اینکه سود دسترنج کشاورزان به جیب دلالان و واسطه‌ها سرازیر می‌شود بر لزوم حذف واسطه‌ها در این بخش تاکید کرد و افزود: سازمان تعاون روستایی نقش مهمی در این امر دارد.

وی در انتها ضمن بیان اینکه تعاونی روستایی می تواند با خرید تضمینی محصولات کشاورزی مانع از ضرر و زیان به کشاورزان گردد، افزود: حذف واسطه‌ها در فروش محصولات کشاورزی از جمله کارکردهای مهم این سازمان به شمار می رود.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

پیشرو بودن کشورهای عضو کدکس در زمینه تولید و عرضه محصولات ارگانیک

پیشرو بودن کشورهای عضو کدکس در زمینه تولید و عرضه محصولات ارگانیک

نیره پیروزبخت، نماینده جمهوری اسلامی ایران در نهمین اجلاسیه منطقه ای FAO/WHO برای منطقه خاور ...