خانه » اخبار جهان » کاهش شانس رسیدن گاز ایران به بازار اروپا به دلیل قیمت ارزان گاز در اروپا
کاهش شانس رسیدن گاز ایران به بازار اروپا به دلیل قیمت ارزان گاز در اروپا
کاهش شانس رسیدن گاز ایران به بازار اروپا به دلیل قیمت ارزان گاز در اروپا

کاهش شانس رسیدن گاز ایران به بازار اروپا به دلیل قیمت ارزان گاز در اروپا

مدیرعامل مؤسسه مشاوراتی سی ان اچ سی قبرس اظهار داشت: شانس رسیدن گاز ایران به بازار اروپا چندان بالا نیست چرا که قیمت گاز در اروپا بسیار ارزان است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ترند، چارلس الیناس، مدیرعامل موسسه مشاوراتی سی ان اچ سی قبرس بیان کرد: شانس رسیدن گاز ایران به بازار اروپا چندان بالا نیست چراکه قیمت گاز در بازار اروپا بسیار ارزان است و چشم‌انداز تجاری پایداری برای ایران ندارد. الیناس ۳۵ سال در بخش نفت و گاز تجربه دارد و عضو اندیشکده شورای اتلانتیک نیز است.

وی اضافه کرد: بر اساس اعلام موسسه پلاتز، قیمت گاز در اروپا کمتر از ۵ دلار به ازای هر یک واحد حرارتی است و پیش‌بینی شده است در بلندمدت این رقم میان ۵ تا ۶ دلار باقی می‌ماند.

تحلیل قیمت گاز ایران

وی افزود: در عین حال، قیمت گاز ایران برای فروش به ترکیه در سال ۲۰۱۶ به ازای هر واحد حرارتی ۵٫۸ دلار بوده است. این قیمت برای رسیدن به اروپا به بیش از ۷ دلار در هر واحد حرارتی خواهد رسید که بسیار بالاتر از آن است که بتواند خریداران را جذب کند. بعلاوه این تحلیلگر یادآور شد: بیشتر گاز ایران برای مصرف داخل استفاده می‌شود و چیز زیادی برای صادرات باقی نمی ماند.

این تحلیلگر افزون کرد: با توجه به پیش‌بینی قیمت ۵ تا ۶ دلاری قیمت گاز در اروپا در بلندمدت، مسیر قابل دوامی برای عرضه گاز ایران در اروپا وجود ندارد. حتی ال‌ان‌جی آمریکا با قیمت رقابتی‌تر نیز برای رسید به اروپا با چالش‌های قیمتی این چنین مواجه است.

به اعتقاد این کارشناس، شاید بازار آسیا برای گاز ایران مناسب‌تر باشد اما به صورت ال‌ان‌جی که حتی این محصول نیز در این بازار با چالش مواجه خواهد بود.

بر اساس آمارهای اوپک، ایران با ۳۳٫۵ تریلیون فوت مکعب ذخایر گازی اثبات شده پس از روسیه بزرگترین ذخایر گازی جهان را داراست.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

صادرات مواد خام هم اکنون به مصلحت کشور و تحقق اقتصاد مقاومتی نیست

صادرات مواد خام هم اکنون به مصلحت کشور و تحقق اقتصاد مقاومتی نیست

بنا بر اظهارات معاون اول رییس جمهوری، جمهوری اسلامی ایران رتبه اول ذخایر گاز دنیا ...