خانه » بانک و بیمه » دریافت تسهیلات مسکن باعث حذف بخشی از سرمایه متقاضی خرید مسکن
دریافت تسهیلات مسکن باعث حذف بخشی از سرمایه متقاضی خرید مسکن
دریافت تسهیلات مسکن باعث حذف بخشی از سرمایه متقاضی خرید مسکن

دریافت تسهیلات مسکن باعث حذف بخشی از سرمایه متقاضی خرید مسکن

دریافت تسهیلات مسکن از محل اوراق به دلیل حذف بخش مهمی از سرمایه متقاضی خرید مسکن، به انصراف خانوارها از خرید مسکن و درنتیجه تشدید رکود بازار می انجامد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از افکارنیوز، در حال حاضر کسانی که می خواهند وام خرید، ساخت یا جعاله مسکن از بانک مسکن دریافت کنند، با رسته متنوعی از انواع وام ها روبه رو هستند که سبد تسهیلاتی خوبی را به مشتریان این بانک ارائه می دهد؛ اما تقریبا همه این وام ها نیاز به سپرده گذاری دارند.

از آنجایی که در طی سال های اخیر مردم به دلیل رکود شدید اقتصادی، امکان پس انداز پول در مدت زمان طولانی و حتی یک ساله را ندارند و همچنین به دلیل تورم غیر قابل پیشی بینی که سبب می شود ارزش پول سپرده گذاری شده در بانک ها در طول یک سال افت کند، تعداد کسانی که حاضرند با استفاده از سازوکار پس انداز به اضافه تسهیلات خانه دار شوند، کم است؛ چراکه ریسک آن را بالا می دانند.

تسهیلات مسکن از طریق سپرده ممتاز

بنابراین جذاب ترین تسهیلاتی که متقاضیان خرید خانه به سراغ آن می روند، تسهیلات از محل سپرده ممتاز بانک مسکن است که هم امکان سپرده گذاری برای متقاضی و سپس دریافت تسهیلات از محل سپرده خود را فراهم می کند و هم امکان استفاده از امتیاز سایر سپرده گذاران.

خرید امتیاز سایر سپرده گذاران از محل خرید اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن (تسه) انجام می شود که معاملات آن را فرابورس هدایت و نظارت می کند. اما برای کسانی که با مکانیزم فرابورس و بازار سرمایه آشنایی ندارند، شعب بانک مسکن این کار را انجام می دهد.

قیمت اوراق تسه را سیستم حاکم بر بازارهای آزاد و شفافی چون بازار سرمایه بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می کند همچنین از زمانی که شرکت فرابورس به عنوان عامل فروش و سازمان بورس و اوراق بهادار، شورای پول و اعتبار و شورای عالی بورس به عنوان سه نهاد نظارتی و بالادستی در بخش های بانک و بازار سرمایه، مقرراتی برای خرید و فروش این اوراق وضع کرده اند، امکان ورود به سفته بازی و دلالی برای خرید و فروش اوراق از بین رفته است. بنابراین نرخ های موجود در خصوص اوراق تسهیلات، کاملا بر پایه عرضه و تقاضاست.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

بسیاری از برنامه‌ریزان مسکن می‌خواهند اقتصاد را خارج از رکود نشان دهند

بسیاری از برنامه‌ریزان مسکن می‌خواهند اقتصاد را خارج از رکود نشان دهند

با تلقی رونق تحمیلی،  بسیاری از برنامه‌ریزان مسکن می‌خواهند اقتصاد را خارج از رکود نشان ...