خانه » سایر » نزدیک به ۹۰ هزار میلیارد تومان از درآمد حامل‌های انرژی کسب می‌شود
نزدیک به ۹۰ هزار میلیارد تومان از درآمد حامل‌های انرژی کسب می‌شود
نزدیک به ۹۰ هزار میلیارد تومان از درآمد حامل‌های انرژی کسب می‌شود

نزدیک به ۹۰ هزار میلیارد تومان از درآمد حامل‌های انرژی کسب می‌شود

مطابق اعلام عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نزدیک به ۹۰ هزار میلیارد تومان از درآمد حامل‌های انرژی کسب می‌شود و ۳۳  هزار میلیارد تومان از آن سهم یارانه خانوار است و بقیه به شرکت‌های دولت پرداخت می‌شود.

هادی قوامی، با اشاره به وضعت درآمد حامل‌های انرژی بیان داشت:‌ بر اساس قانون هدفمندی باید ۵۰ درصد منابع به شیوه نقدی و غیرنقدی به خانوار داده می‌شد، اما دولت قبل خلاف قانون عمل کرد. همچنین ۲۰ درصد از این درآمدها برای جبران هزینه دولت و ۳۰ درصد به تولید می‌رسید.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه از سال ۸۹ تا پایان سال ۹۵، ۲۷۵ هزار میلیارد تومان یارانه به خانوارها پرداخت شده است، ‌افزون کرد: ۱۹۰ هزار میلیارد تومان از محل اصلاح قیمت‌ها و حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان نیز در بودجه تأمین شده است.

مصارف درآمد ناشی از حامل‌های انرژی

وی ادامه داد: قرار بود از منابع هدفمندی یارانه‌ها ۲۰ درصد نیز به جبران هزینه‌های دولت شود، اما تا کنون چنین اتفاقی نیفتاده است، ۳۳ هزار میلیارد تومان سهم خانوار بوده و مابقی برای تولید کنندگان انرژی است. همچنین در بودجه توانستیم بخشی از درآمد این بخش را برای تولید و مصارف مردم در نظر بگیریم.

قوامی با اشاره به اینکه شرکت ملی نفت، گاز، برق منابع لازم برای توسعه زیرساخت‌ها و اجرای قانون هدفمندی در بخش زیرساخت‌ها را ندارند، توضیح داد: در دولت یازدهم تلاش شد، تا این روند اصلاح شود، اما با توجه به گذشته آن راه قبلی پیموده شد، همچنین ۱۰ درصد منابع هدفمندی به بهداشت و درمان (طرح تحول سلامت) پرداخت شد و حدود ۴ میلیون نفر از یارانه‌بگیران حذف شدند.

این نماینده مجلس با تأکید بر اینکه قانون بودجه ۹۶، ۳۳ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی و غیرنقدی را در این سال پیش‌بینی کرده است، ‌ تصریح کرد: با توجه به اینکه ۷۵ میلیون نفر یارانه نقدی پرداخت می‌شود، ۱۰ تا ۱۱ هزار میلیارد تومان کسری این منابع از بودجه عمومی تأمین خواهد شد، بنابر این اگر بخواهیم بر مبنای رقم منابع هدفمندی یارانه بپردازیم، باید ۱۰ تا ۱۳ میلیون نفر از یارانه‌بگیران موجود حذف شود.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

علت ناکامی اجرای فاز اول یارانه ها در عدم اجرای اصولی آن

علت ناکامی اجرای فاز اول یارانه ها در عدم اجرای اصولی آن

جمشید پژویان کارشناس اقتصادی، علت ناکامی اجرای فاز اول یارانه ها را عدم اجرای اصولی ...