خانه » اخبار جهان » پیشرو بودن کشورهای عضو کدکس در زمینه تولید و عرضه محصولات ارگانیک
پیشرو بودن کشورهای عضو کدکس در زمینه تولید و عرضه محصولات ارگانیک
پیشرو بودن کشورهای عضو کدکس در زمینه تولید و عرضه محصولات ارگانیک

پیشرو بودن کشورهای عضو کدکس در زمینه تولید و عرضه محصولات ارگانیک

نیره پیروزبخت، نماینده جمهوری اسلامی ایران در نهمین اجلاسیه منطقه ای FAO/WHO برای منطقه خاور نزدیک بر تولید و عرضه محصولات ارگانیک و سازگار با محیط زیست، کاهش استفاده از سموم و نگهدارنده‌ها و بهبود روش‌های فراوری مواد غذایی توسط کشورهای عضو کدکس تاکید نمود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، رییس سازمان ملی استاندارد ایران در این اجلاسیه که میزبانی آن را نیز به عهده دارد ضمن اشاره به اهمیت موضوع کدکس در میان سازمان های بین المللی اظهار داشت: این کمیته در سراسر جهان آگاهی های جدید و ضروری درباره کیفیت و ایمنی مواد غذایی و حمایت از مصرف‌کنندگان ایجاد نموده است.

وی بیان نمود: با افزایش جمعیت جهان و تلاش جامعه جهانی برای افزایش امید به زندگی، کنترل کیفیت مواد غذایی برای حفظ سلامت و ایمنی مصرف‌کنندگان در همه کشورها ضروری می‌باشد.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران ضمن بیان اینکه کدکس باید در این زمینه راهنما  باشد، گفت:  کشورهای عضو کدکس باید در زمینه تولید و عرضه محصولات ارگانیک و سازگار با محیط زیست، کاهش استفاده از سموم و نگهدارنده‌ها و بهبود روش‌های فراوری مواد غذایی در جهان پیشرو باشند.

وظایف سنگین کدکس در مقابل مردم جهان

پیروزبخت در این اجلاسیه با شاره به مسائل زیست محیطی و آلودگی محیط زیست اظهار داشت: بخش مهمی از این آلودگی در اثر بی توجهی برخی از کشورها به عوامل زیست‌محیطی و تولید محصولات ناسازگار با محیط زیست و ساختار بدن موجودات زنده می‎‌باشد.

وی با اشاره به این مطلب که موضوع حفاظت از محیط زیست و تولید محصولات سازگار با محیط زیست جنبه حیاتی دارد ، افزود: این مسئله وظائف اعضای کدکس را در برابر مردم جهان سنگین کرده و کشورهای عضو باید راهبرد مشترکی در تولید، واردات و صادرات دنبال نمایند و برای تقویت سیستم‌های کنترل مواد غذایی گام های اساسی برداشته شود.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران در جمع نمایندگان منطقه خاور نزدیک به پیشینه کهن تاریخی از نخستین کانون های شکل‌گیری شهرنشینی و تمدن و تولید محصولات کشاورزی و غذایی در این مناطق اشاره نموده و تصریح کرد: هماهنگی اعضای این کمیته در تولید، عرضه و نظارت بر محصولات غذایی سالم می تواند بازار بین المللی را تحت الشعاع  قرار دهد.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات جمهوری اسلامی ایران در طول ریاست کمیته خاور نزدیک بیان کرد:  ما در طول این مدت تلاش کردیم  جنبه‌های بحرانی و ضروری ایمنی مواد غذایی را در سطح ملی و منطقه‌ای بررسی نماییم و پیشنهادی برای تدوین طرح پیشنهادی اصالت‌سنجی در کمیته CCFICS  ارائه کردیم.

لازم به ذکر است، رییس سازمان ملی استاندارد ایران در این اجلاسیه آمادگی خود را مبنی بر ادامه نقش هماهنگ‌کننده فعالیت‌ها برای دور دوم نیز اعلام نموده است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

کاهش میزان دخالت دلالان و واسطه‌ها در امر توزیع محصولات کشاورزی

کاهش میزان دخالت دلالان و واسطه‌ها در امر توزیع محصولات کشاورزی

جلال محمودزاده نائب رئیس کمیسیون کشاورزی در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تکمیل زنجیره تولید ...