خانه » سایر » بیدار شدن غول خفته تورم از طریق تامین منابع افزایش یارانه
بیدار شدن غول خفته تورم از طریق تامین منابع افزایش یارانه
بیدار شدن غول خفته تورم از طریق تامین منابع افزایش یارانه

بیدار شدن غول خفته تورم از طریق تامین منابع افزایش یارانه

با مورد واکاوی قرار دادن مسیرهای تامین منابع افزایش یارانه وزیر اقتصاد نشان داد که تمامی این راه‌ها موجب بیدار شدن غول خفته تورم خواهند شد. او در مورد شعارهای اغواگرایانه نامزدها هشدار داد که می‌تواند مشابه یک سم مهلک نسبت به اقتصاد ایران عمل کند.

به گزارش آی ار اقتصاد به نقل از اقتصادنیوز، او دومین مقام عالی اقتصادی بود که در دو روز اخیر با اصحاب رسانه به گفت‌وگو نشست. به‌نظر می‌رسد هدف از برگزاری این نشست در دو محور قابل‌جمع باشد؛ محور اول دفاع از عملکرد اقتصادی دولت یازدهم و محور دوم پاسخ به اظهارات نامزدها در حوزه اقتصادی است.

در چارچوب محور اول طیب‌نیا اقدامات دولت در اصلاح نظام بانکی، دستاوردهای اقتصادی برجام و تحول در نظام مالیاتی را توضیح داد. در قالب محور دوم نیز وزیر اقتصاد ادعای تفکیک سطح درآمدی جامعه، افزایش یارانه و بدهکاری دولت به شهرداری را بررسی کرد. در خلال این بحث‌ها نکات قابل‌تاملی نیز از سوی طیب‌نیا مطرح شد. یکی از آنها این بود که تا اقتصاد ایران از قفل و زنجیر دولتی بودن و نفتی بودن خارج نشود، جاده رسیدن به رشد ۸ درصدی نیز مسدود است.

از افزایش یارانه ها تا خروج سرمایه

وزیر اقتصاد به تبیین وضعیت سطح درآمدی حال حاضر ایران پرداخت تا نشان دهد که تفکیک ۴ درصدی و ۹۶ درصدی تا چه اندازه بر مبنای اطلاعات علمی است.

گفته‌های وی نشان می‌دهد که دو صدک در جامعه ما، فاصله درآمدی قابل‌ توجهی با صدک‌های دیگر دارند؛ این یعنی یک درصد جامعه در سطح بالای درآمدی با فاصله قابل‌ملاحظه و یک درصد نیز در سطح پایین درآمدی با فاصله قابل‌ ملاحظه قرار دارند و دیگر صدک‌ها فاصله معناداری ندارند.

این الگو در اکثر کشورهای جهان نیز قابل‌مشاهده است و روند ویژه‌ای برای ایران محسوب نمی‌شود. طیب‌نیا تاکید کرد که این به معنی وجود فساد در یک درصد با درآمد بالا نیست. او اساسا رابطه مستقیم بین فساد و درآمد را نادرست خواند.

طیب‌نیا در این زمینه گفت: نباید فضای کسب‌و‌کار کشور را تیره و تار کنیم؛ چراکه زمینه خروج سرمایه از کشور مهیا می‌شود. در چنین حالتی نباید انتظار ورود سرمایه‌گذار خارجی را در کشور داشته باشیم.

کد تخفیف
x

بررسی بیشتر

اولویت اول کشور بدون تردید اقتصاد کشور می باشد

اولویت اول کشور در شرایط فعلی بدون تردید اقتصاد کشور می باشد

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در مراسم افتتاح موزه بانک ملی اظهار داشت: اولویت ...