خانه » بازرگانی » فرار مالیاتی یکی از انگیزه های استفاده از کارت های بازرگانی یک بار مصرف
فرار مالیاتی یکی از انگیزه های استفاده از کارت های بازرگانی یک بار مصرف
فرار مالیاتی یکی از انگیزه های استفاده از کارت های بازرگانی یک بار مصرف

فرار مالیاتی یکی از انگیزه های استفاده از کارت های بازرگانی یک بار مصرف

وزیر اقتصاد ضمن بیان این که فرار مالیاتی یکی از انگیزه های استفاده از کارت های بازرگانی یک بار مصرف است اظهار داشت: در خصوص کارتهای موقت، نگرانی ما حقوق ورودی نیست، بلکه آنچه که فرار می کردند و پرداخت نمی شد، مالیات بوده است.

به گزارش خبرنگار آی آر اقتصاد به نقل از خبرگزاری تسنیم، علی طیب نیا در نشست خبری که امروز در وزارت اقتصاد برگزار شد، درخصوص استفاده ازکارتهای بازرگانی اجاره ای اعلام کرد: ایراد بزرگ کارتهای موقت بازرگانی، فرار مالیاتی است.

براساس اطلاعاتی که در رسانه‌ها منتشر شده، شرکت متعلق به وزیر آموزش و پرورش با کارت یک بار مصرفی که از یک جوان روستایی به مبلغ ۲٫۵ میلیون تومان خریداری شده واردات پوشاک انجام داده است. از طرفی مشخص شده به وسیله این کارت حدود ۱۰ میلیون دلار انواع کالا واردات شده و اکنون کارت مذکور غیر فعال است.

امکان واردات قاچاق با کارت های بازرگانی یک بار مصرف

از سوی دیگر رقم فرار مالیاتی با کارتهای اجاره‌ای بر اساس اعلام رئیس سازمان مالیاتی تا سال ۹۳، بیش از ۸۰۰۰ میلیارد تومان بوده­ است. از طرف دیگر با توجه به اینکه امروز در گمرک ایران ۷۰ درصد کالاها از مسیر سبز ترخیص می‌شود و امکان واردات قاچاق به کمک کارتهای بازرگانی یکبار مصرف وجود دارد، بنابراین تضمینی برای شناسایی قاچاقچیان وجود ندارد. در همین خصوص  وزیر اقتصاد بیان داشت: در کارتهای موقت، نگرانی ما حقوق ورودی نیست، بلکه آنچه که فرار می کردند و پرداخت نمی شد، مالیات بوده است.

وی ادامه داد: بنابراین کسی که کالا وارد می کند، حقوق ورودی را در مرز می پردازد، ولی وقتی که کالا را وارد می‌کند، باید ۲۵ درصد درآمد را مالیات پرداخت کند، اما مالیات نمی‌دهند.

طیب نیا با اشاره به اینکه در گذشته وزیر پیشین اقتصاد برای مقابله با پدیده کارت اجاره‌ای اخذ مالیات علی الحساب ۲درصدی را در قالب یک بخشنامه ابلاغ کرده بود یادآور شد: با بررسیهایی که صورت گرفت در حال حاضر رقم مالیات علی الحساب به ۴درصد ارزش کالای ورودی  افزایش یافته است.

کد تخفیف
x

بررسی بیشتر

اقدامات پارلمان بخش خصوصی برای ساماندهی کارتهای بازرگانی

اقدامات پارلمان بخش خصوصی برای ساماندهی کارتهای بازرگانی

رئیس اتاق بازرگانی ایران از اقدامات پارلمان بخش خصوصی برای ساماندهی کارتهای بازرگانی خبر داد ...