خانه » بانک و بیمه » عدم اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در بازار سرمایه
عدم اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در بازار سرمایه

عدم اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در بازار سرمایه

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران ضمن اشاره به عدم اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، از نهادهای حاکم بر بازار پول و سرمایه خواست تا بر اجرای این قانون نظارت دقیق داشته باشند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از افکارنیوز، پدرام سلطانی نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در نشست تخصصی شفافیت اقتصادی اظهار داشت: تا کنون هیچ شرکتی در بخش عمومی غیردولتی به سه قانون مصوب مجلس شورای اسلامی مبنی بر قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات توجه نکرده و شاهد نادیده گرفتن این قانون از سوی آنان بوده ایم.

وی بیان کرد: اقتصاد کشور سال ها از رقابت ناعادلانه به دلیل فقدان گردش آزاد اطلاعات و آشکار نشدن سوء مدیریت‌ها، ناکارآمدی‌ها به دلیل فقدان ساز و کار ایجاد شفافیت در قوانین کشور رنج برده است. اکنون ایجاد شفافیت هم به واسطه قوانین مورد اشاره که در چند سال اخیر از تصویب مجلس شورای اسلامی گذشته است و هم به دلیل نیاز بیش از پیش به چنین ساز و کارهایی برای بازیابی و گسترش تعاملات اقتصادی با دنیا بر پایه برجام به ضرورتی امکان ناپذیر بدل گشته است.

چالش های قانون انتشار و شفافیت اطلاعات

سلطانی افزون کرد: با توجه به اهمیت شفافیت اقتصادی، اتاق بازرگانی در در آبان ماه سال گذشته بیانیه‌ای را در ارتباط با اجرای قوانین موجد شفافیت اقتصادی و گردش آزاد و عادلانه اطلاعات اقتصادی در کشور اعلام کرده و از نمایندگان ذی‌ربط دعوت به عمل آمده تا اقدامات خود را گزارش کنند.

وی یادآور شد: اجرای این قوانین با چالش های جدی مواجه است بخش عمومی غیردولتی، نهادها و ارگان هایی که در این قانون ذکر شده، حدود ۱۲ هزار بنگاه برآورد شده‌اند که بر اساس قانون ملزم به ارائه صورتحساب مالی خود به بورس هستند، لذا با توجه به اقدامات صورت گرفته می‌توان دریافت که شاهد عملیاتی شدن این مسئله نبوده ایم.

در حالی که اجرای این قانون که چندین بار مورد بازنگری و اصلاح قرار گرفته است در راستای گردش اطلاعات آزاد و شفاف سازی برای رشد و ارتقاء کیفی اقتصاد کشور ضروری است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

باید به رشد هشت درصدی در اقتصاد دست پیدا کنیم

باید به رشد هشت درصدی در اقتصاد کشور دست پیدا کنیم

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب کشور باید ...