خانه » عمومی اقتصاد » افزایش ۳٫۶ درصدی قیمت مسکن در پایتخت در فروردین ماه امسال
افزایش 3.6 درصدی قیمت مسکن در پایتخت در فروردین ماه امسال
افزایش ۳٫۶ درصدی قیمت مسکن در پایتخت در فروردین ماه امسال

افزایش ۳٫۶ درصدی قیمت مسکن در پایتخت در فروردین ماه امسال

مطابق اعلام بانک مرکزی در گزارشی قیمت مسکن پایتخت افزایش ۳٫۶ درصدی داشته است و حجم معاملات آپارتمان‌ های مسکونی در مقایسه با فروردین سال گذشته کاهش ۸٫۵ درصدی به خود دیده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از جام نیـوز، در فروردین ماه امسال تعداد معاملات آپارتمان‌ های مسکونی شهر تهران به ۵۳۸۴ واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته ۸٫۵ درصد کاهش نشان می‌ دهد.

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به‌ فکیک عمر بنا در فروردین سال جاری نشان می‌ دهد که واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۴۵٫۷ درصد بیشترین سهم از واحدهای مسکونی معامله‌ شده را به خود اختصاص داده‌اند.

سهم مذکور در مقایسه با فروردین پارسال ۶٫۶ درصد کاهش یافته و درمقابل به سهم واحدهای با قدمت بالاتر افزوده شده است.

بر اساس این گزارش در فروردین امسال متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۴۳٫۷ میلیون ریال بوده که نسبت به اسفند ۹۵ و فروردین ۹۵ به‌ترتیب ۴٫۳ درصد کاهش و ۳٫۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.

جزئیات قیمت مسکن در فروردین ماه

بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به فروردین سال گذشته مربوط به منطقه ۲۲ با ۱۵٫۷ درصد و بیشتری کاهش مربوط به قیمت منطقه یک با ۱۳٫۸ درصد است.

همچنین در فروردین امسال شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به فروردین ۹۵ به‌ترتیب ۱۱٫۱ و ۹٫۲ درصد رشد نشان می‌دهد.

ماهیت قراردادهای اجاره مسکن که غالباً یک‌ساله تنظیم می‌شوند و اثرپذیری شاخص اجاره‌بهای مسکن از سیاست‌های کنترل و مهار تورم،‌ سبب تغییر متناسب اجاره‌بها با تحولات نرخ تورم در کشور شده است.

سهم هزینه مسکن (اجاره‌بهای مسکن اعم از شخصی و غیرشخصی) در محاسبات شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی بر اساس سال پایه ۹۰ معادل ۲۸٫۴ درصد است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

رونق صنعت مسکن محرک اقتصادی بسیاری از صنایع وابسته

رونق صنعت مسکن محرک اقتصادی بسیاری از صنایع وابسته

اقتصاد ایران مدت‌ها است که از رکود رنج می برد. رونق صنعت مسکن به عنوان ...