خانه » اخبار جهان » احتمال تمدید دوباره توافق کاهش تولید اوپک و غیر اوپک به مدت ۶ ماه
احتمال تمدید دوباره توافق کاهش تولید اوپک و غیر اوپک به مدت 6 ماه
احتمال تمدید دوباره توافق کاهش تولید اوپک و غیر اوپک به مدت ۶ ماه

احتمال تمدید دوباره توافق کاهش تولید اوپک و غیر اوپک به مدت ۶ ماه

توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک به نیمه راه رسیده است و به نظر می رسد به مدت ۶ ماه دیگر نیز تمدید شود. با وجود نزدیک شدن به پایان مدت زمان در نظر گرفته شده برای کاهش تولید نفت توسط اعضای اوپک، اوضاع بر وفق مراد نیست.

تجربه چهار ماهه سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک در مورد محدودسازی تولید شکست خورده است و نگران کننده تر اینکه افزایش قابل ملاحظه تولید نفت شیل در آمریکا بیانگر این است که اوپک با یک دوره طولانی رویارویی با نفت شیل مواجه است که در صنعتی که پیشرفت سریع فناوری مشخصه آن است یک منبع جدید تولید محسوب می شود.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک در نشست رسمی ۳۰ نوامبر ۲۰۱۶ خود در وین، برای نخستین بار از سال ۲۰۰۸ میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند.براساس این توافق مقرر شد اوپک یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز از سطح تولید خود بکاهد.

کشورهای استثناء در کاهش تولید نفت خام

ایران، الجزایر، آنگولا، اکوادور، گابن، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات و ونزوئلا اعضای اوپک به شمار می روند.

ایران، نیجریه و لیبی از برنامه کاهش تولید اوپک مستثنی شده اند.اوپک همچنین موفق شد تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد.این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش ۶۰۰ هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند.

وقتی اوپک سال گذشته با کاهش تولید موافقت کرد، خالد الفلیح وزیر انرژی عربستان سعودی گفت که در سال ۲۰۱۷ انتظار یک واکنش تولیدی گسترده از سوی تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا ندارد.

اما در حقیقت، این واکنش شروع شده و خیلی شدیدتر از چیزی است که تصور می رفت.تولید نفت شیل آمریکا در صورت تداوم روند کنونی افزایش آن، می تواند در ماه ژوئیه از رکورد سال ۲۰۱۵ خود عبور کند.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

پیش بینی احتمال مازاد عرضه در بازار جهانی نفت برای سال آینده

پیش بینی احتمال مازاد عرضه در بازار جهانی نفت برای سال آینده

برخی پیش‌بینی‌ها در بازار نفت حکایت از این دارد که حتی اگر تقاضای نفت در ...