خانه » بازرگانی » عدم وجود ثبات قیمت در محصولات چوبی طی چند سال اخیر
عدم وجود ثبات قیمت در محصولات چوبی طی چند سال اخیر
عدم وجود ثبات قیمت در محصولات چوبی طی چند سال اخیر

عدم وجود ثبات قیمت در محصولات چوبی طی چند سال اخیر

رییس اتحادیه فروشندگان چوب، تخته و فیبر سه لایی اظهار داشت: قیمت محصولات چوبی در چند سال اخیر از ثبات قیمتی برخوردار نبوده و قدرت فعالیت در این صنف کاهش پیدا کرده است.

به گزارش آی آر اقتصاد اسماعیل الهیان در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین در خصوص وضعیت صنف توزیع کنندگان محصولات چوب بیان داشت: توزیع کنندگان چوب طی سال های اخیر با رکود دست به گریبان بوده و در سال جاری هم به دلیل برگزاری انتخابات و شرایطی که این روند در کشور حاکم کرده است، فعالان این صنف بازار خوبی ندارند.

وی همچنین افزود: فصل بهار در صنف عرضه کننده های چوب یکی از بهترین مقاطع سال می باشد و به همین دلیل بسیاری از توزیع کننده ها در این زمان انبارها را پر از کالای آماده عرضه می نمایند، در حالی که به نظر می رسد سال جاری شاهد تکرار رونق فصلی سال های قبل نخواهیم بود. به همین دلیل بسیاری از انبارهای کالای بازرگانی از قبول بیشتر چوب خودداری می کنند تا فضای خود را برای قبول دیگر محصولات خالی نگاه دارند.

رییس اتحادیه فروشندگان چوب، تخته و فیبر سه لایی تاکید نمود: رونق این صنف همراه با افزایش در بخش ساخت و ساز مسکن می باشد و تا زمانی که ساختمان سازی راکد باشد، فعالیت در این صنف هم رنگ و بوی رکود خواهد داشت. چرا که اصلی ترین مشتری محصولات این صنف را ساختمان سازان تشکیل می دهند و تمام محصولات چوبی یک خانه را فعالان این صنف تامین می نمایند.

الهیان با بیان این مطلب که قیمت محصولات چوبی سال هاست بی ثبات شده ، این موضوع را به ضرر فعالان این صنف ارزیابی کرده و اظهار داشت: به نظر می رسد تا زمان برگزاری انتخابات در اردیبهشت ماه هم این بی ثباتی ادامه یابد، اما امیدواریم دولت آینده سر و سامان بهتری به اصناف مختلف دهد.

تولید ارزان قیمت محصولات چوبی لازمه خودکفایی

وی همچنین در خصوص تولید محصولات چوبی در داخل کشور با توجه به شعار امسال بیان نمود: تولید نئوپان در کشور به مرحله خوکفایی رسیده ، اما در بخش MDF که بخش زیادی از تقاضای بازار را تشکیل می دهد هنوز این آمادگی وجود ندارد و مجبور به واردات می باشیم. در صورتی که برنامه ریزی های درستی صورت پذیرد در داخل این آمادگی وجود دارد که به مرحله خودکفایی این محصول نیز برسیم که لازمه آن تامین مواد اولیه ارزان قیمت و مناسب می باشد.

الهیان در انتها بیان کرد: تولید اگر با کیفیت صورت گیرد می تواند به بازارهای جهانی هم راه پیدا کند، در حال حاضر تولیدات چوبی ایران از کیفیت خوبی بهره مند نمی باشد و حتی در بازار داخلی استقبال از جنس خارجی بیشتر است، اما این ظرفیت وجود دارد که تولید خوب و رقابت پذیر نیز داشته باشیم.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*