خانه » بازرگانی » کسب بالاترین امتیاز توسط گمرک ایران در مبارزه با قاچاق
محمد لاهوتی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، اظهار داشت: ورود بخش عمده ای از قاچاق کالا به کشور توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از دستگاه های مبارزه با قاچاق متوقف شده است
محمد لاهوتی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، اظهار داشت: ورود بخش عمده ای از قاچاق کالا به کشور توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از دستگاه های مبارزه با قاچاق متوقف شده است

کسب بالاترین امتیاز توسط گمرک ایران در مبارزه با قاچاق

محمد لاهوتی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، اظهار داشت: ورود بخش عمده ای از قاچاق کالا به کشور توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از دستگاه های مبارزه با قاچاق متوقف شده است؛ بعلاوه، رئیس جمهور هم به تازگی اعلام کرده که دولت توانسته طی چهار سال گذشته، روند قاچاق کالا را از حدود ۲۵ میلیارد دلار، به رقمی بین ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار برساند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از گمرک ایران، وی ادامه داد: همانطور که در ارزیابی قوه قضاییه از مبارزه با قاچاق مطرح شد، گمرک ایران بالاترین امتیاز را در مبارزه با قاچاق دریافت کرد و این سازمان عملا با ایجاد پنجره واحد و مکانیزه کردن بخشی از گمرکات کشور، موفق شد از بخش زیادی از تله‌گذاری‌ها و ورود کالاهای غیر مجاز جلوگیری کند.

موفقیت در مبارزه با قاچاق

آمار و ارقام نشان می‌دهد که میزان واردات کالاهای قاچاق نسبت به ده سال گذشته کاهش پیدا کرده است. این مساله نشان دهنده عملکرد مثبت و نتیجه مکانیزه شدن سیستم ارزیابی ورود کالا است؛ لذا می‌توان گفت گمرک یکی از دستگاه های موثر دولتی در بحث دولت الکترونیک است که توانسته در این امر پیشقدم باشد که نتایج آن را شاهد هستیم.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران افزون کرد: یکی از اقدامات موثر صورت گرفته، عدم حضور صاحبان کالا در گمرکات است و انجام امور کارشناسی بدون نیاز به حضور نماینده صاحب کالا برای ارایه اسناد و همچنین انتخاب ارزیاب به طور تصادفی، در گمرکات مختلف به دلیل اینکه ارتباط مستقیم ارزیاب با صاحب کالا را کاهش داده است از جمله اقدامات مفید در مبارزه با فساد است.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به بهبود رتبه جهانی ایران در فضای کسب و کار بیان داشت: رتبه ایران در فضای کسب و کار از ۱۵۰ به ۱۲۰ کاهش یافته است که یکی از دلایل آن، تسهیل تجارت از طریق پنجره واحد است. در همین حال که در کاهش قاچاق این سازمان عملکرد مثبتی داشته و لذا گمرک ایران در دولت یازدهم توانسته در وظایف محوله خود بهتر عمل کند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

ایجاد اداره مبارزه با پولشویی در پلیس مبارزه با مواد مخدر

ایجاد اداره مبارزه با پولشویی در پلیس مبارزه با مواد مخدر

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا ، رییس پلیس مبارزه با مواد ...