خانه » اخبار جهان » پیش بینی اخیر وزیر نفت از فروش نفت و صادرات نفت به هند
پیش بینی اخیر وزیر نفت از فروش نفت و صادرات نفت به هند
پیش بینی اخیر وزیر نفت از فروش نفت و صادرات نفت به هند

پیش بینی اخیر وزیر نفت از فروش نفت و صادرات نفت به هند

طبق اظهارات وزیر نفت ، هند یکی از مشتری‌های خوب ماست اگر هم این مقدار را کاهش دهند ما مشکلی نداریم و مشتری‌های زیادی داریم.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از مشرق، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در حاشیه جلسه هیأت دولت در پاسخ به این سوال که واکنش شما به تهدیدات هندی‌ها مبنی بر کاهش ۵۰ درصدی واردات نفت از ایران در صورت در اختیار قرار داده نشدن قرارداد توسعه میدان نفتی فرزاد بی چیست، بیان داشت: هند از مشتری‌های خوب ما هست و علاقه داریم روابطمان را با این کشور توسعه دهیم. اگرهم این میزان را کاهش دهند مشکلی نداریم، زیرا ما مشتری‌های زیادی داریم و تقاضا برای نفت ما بیش از ظرفیت فعلی صادراتی ما است.

وی توضیح داد: رئیس‌جمهور قولی را به نخست‌وزیر هند در سال گذشته داده بودند که تا سپتامبر یعنی شهریور ماه به طرف هندی وقت داده شود که به‌طور انحصاری برای توسعه این میدان نفتی مذاکره کنیم که در آن تاریخ آنها پیشنهاداتشان را ندادند که ما تا ماه دسامبر و آخر سال ۲۰۱۶ وقت دادیم، اما پیشنهاداتی که دادند برای ما قابل قبول نبود، لذا تقریباً پیشنهاداتی که طرف هندی داده، در طول ۳۰ سال هیچ چیز عاید ما نمی‌شود و تقریباً هرچه که تولید می‌شود، طرف هندی به عنوان دستمزد و هزینه عملیات برمی‌دارد، لذا ما که قصد نداریم نفت را همین‌جوری تولید کنیم و دلمان خوش باشد که یک میدان نفتی یا گازی توسعه می‌دهیم؛ چراکه هدفمان از توسعه میدان‌های نفتی و گازی، درآمد است.

نامه وزیر نفت به هند

وزیر نفت افزون کرد: اکنون در حال انجام اقدامات دیگری هستیم تا طرف‌های دیگری هم بیایند و روش‌های دیگری را برای این میدان در نظر بگیریم.

زنگنه با بیان اینکه اخیراً همکاران بنده نامه‌ای را برای طرف هندی نوشته‌اند که این آخرین نامه است و اعلام آمادگی مذاکره با مقامات سیاسی صورت گرفته، افزود: باید شرایط معقول فراهم شود. ما نمی‌توانیم قراردادی ببندیم برای ۳۰ سال با تهدید، لذا هیچ گاه کار با تهدید جلو نمی‌رود و ما علاقه داریم با طرف هندی توسعه روابط دهیم، چه در بخش توسعه میدان‌ها و چه معاملات پتروشیمی، ولی این زبان آنها، زبان خوبی نیست و بهتر است با زبان انصاف در منطق تجاری صحبت شود.

وی به این سوال که میزان فروش نفت را در سال ۹۶ چه مقدار پیش‌بینی می‌کنید، اینطور پاسخ داد: برآوردمان برای دولت، متوسط نفت و میعانات گازی، صادرات ۲٫۴ میلیون بشکه در روز است.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

کاهش واردات نفت خام ایران از سوی کره جنوبی با کاهش صادرات میعانات ایران

کاهش واردات نفت خام ایران از سوی کره جنوبی با کاهش صادرات میعانات ایران

واردات نفت خام ایران از سوی کره جنوبی در پی کاهش صادرات میعانات ایران به ...