خانه » بازرگانی » عدم پرداخت مشوق‌های صادراتی در سال ۹۵ دلیلی برای عدم رشد صادرات
عدم پرداخت مشوق‌های صادراتی در سال ۹۵ دلیلی برای عدم رشد صادرات
عدم پرداخت مشوق‌های صادراتی در سال ۹۵ دلیلی برای عدم رشد صادرات

عدم پرداخت مشوق‌های صادراتی در سال ۹۵ دلیلی برای عدم رشد صادرات

لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات ایران طی اظهاراتی عدم پرداخت مشوق‌های صادراتی در سال ۹۵ را دلیلی برای عدم رشد صادرات دانست و اعلام کرد: از هزار میلیارد تومانی که به عنوان مشوق صادراتی در نظر گرفته شد براساس شنیده‌ها کمتر از ۱۵ درصد محقق شد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از قدس آنلاین، محمد لاهوتی در ارزیابی وضعیت صادرات و تجارت در سال ۹۵ بیان داشت: خوشبیانه‌ترین حالت سربه‌سر شدن صادرات سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ است.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران ادامه داد : سبد کالاهای صادرات سال ۹۵ بیشتر شامل گازهای طبیعی، پتروشیمی‌ها و میعانات گازی بود به طوریکه حدود ۵۳ درصد کالاهای صادراتی را این اقلام تشکیل می‌داد.

صادرات علیرغم نبود مشوق‌های صادراتی

همچنین وی افزون کرد: ۴۷ درصد کالاهای صادراتی شامل کالاهای صنعتی، کشاورزی و معدنی می‌شد که در این بخش نسبت به سال ۹۴ رشد کمتر از ۲ درصدی و آن هم در بخش معدن مشاهده شده است.

لاهوتی نوضیح داد: با توجه به موارد ذکر شده میانگین قیمت صادرات سال ۹۵ در هر تن کالا نسبت به سال ۹۴ بین ۷۰ تا ۸۰ دلار کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه تراز تجاری ما در سال ۹۴ حدود ۲ میلیارد دلار مثبت بود تصریح کرد: در ۱۱ ماهه سال ۹۵ تراز تجاری فقط ۷۷ میلیون دلار مثبت بوده است که شاید تا پایان سال ۹۵ این تراز منفی و یا سربه‌سر شده باشد.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در انتها با تاکید بر اینکه صادرات در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ تفاوت چندانی نداشته است، خاطرنشان کرد: صادرات از نظر وزنی رشد داشته اما از نظر ارزشی متناسب با رشد وزنی ارزآوری نداشته‌ و یکی از دلایل آن کاهش قیمت کالاهای صادراتی مانند گازهای طبیعی و میعانات گازی و همچنین عدم رشد صادرات در بخش صنعت و کالاهای با ارزش افزوده بالاتر بود.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

جلوگیری از ورود محصولات پتروشیمی تولید کشور به ترکیه

جلوگیری از ورود محصولات پتروشیمی تولید کشور به ترکیه

در حالی هنوز مشکل انتقال وجوه حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی به چین برطرف نشده ...