خانه » سایر » استان تهران دارای یشترین جمعیت و استان ایلام کمترین جمعیت
استان تهران دارای یشترین جمعیت و استان ایلام کمترین جمعیت
استان تهران دارای یشترین جمعیت و استان ایلام کمترین جمعیت

استان تهران دارای یشترین جمعیت و استان ایلام کمترین جمعیت

نتایج سرشماری سال ۹۵ نشان دهنده آن است که استان تهران بیشترین جمعیت و استان ایلام کمترین جمعیت را درمیان استان های کشور به خود اختصاص داده‌اند.

استان تهران ۱۶٫۶ درصد جمعیت کشور را از آن خود کرده است و استان ایلام با کمتر از یک درصد جمعیت کشور – ۰٫۷۳درصد – کمترین جمعیت را در میان استان های کشور دارد. به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا، استان های اصفهان و خراسان رضوی سهم دوم و سوم را به لحاظ بیشترین جمعیت در کشور به نام خود ثبت کرده اند.

استان های خراسان جنوبی، کهگیلویه و بویراحمد و سمنان علاوه بر ایلام هر کدام به تنهایی کمتر از یک درصد از جمعیت کشور را در خود اسکان داده اند.

تراکم جمعیت در سال گذشته در ایران ۴۹٫۱نفر بوده است (۴۹٫۱نفر در هر کیلومترمربع زندگی می کنند) که این نسبت در سال ۱۳۶۵ برابر با ۳۰ نفر در هر کیلومترمربع بوده است. با افزایش جمعیت تراکم جمعیت همواره افزایش پیدا می کند.

اتسان تهران بیشترین تراکم جمعیت

استان های تهران با ۹۶۹٫۲ نفر و سمنان با ۷٫۲نفر در هر کیلومتر مربع به ترتیب بیشترین و کمترین تراکم جمعیت را در میان استان های کشور دارند.

همچنین استان های گیلان با ۱۸۰٫۲نفر،مازندران با ۱۳۷٫۷ نفر و قم با ۱۱۳٫۱نفر در هر کیلومترمربع، در مرتبه های بعدی به لحاظ بالا بودن تراکم جمعیت قرار گرفته اند.

استان های یزد با ۸٫۸نفر و خراسان جنوبی با ۸٫۱ نفر در هر کیلومترمربع در رده های انتهایی جدول تراکم جمعیت استان ها قرار دارند.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران جمعیت استان تهران ۱۳میلیون و ۲۶۷هزار و ۶۳۷نفر و مساحت آن نیز در حدود  ۱۳هزار و ۶۸۹کیلومترمربع است .

همچنین جمعیت استان سمنان ۷۰۲هزار و ۳۶۰نفر می باشد که در مساحتی به اندازه ۹۷هزار و ۴۹۰کیلومتر مترمربع زندگی می نمایند.

تراکم جمعیت در سال ۱۳۷۰ معادل۳۴نفر،در سال ۷۵ معادل ۳۷نفر،در سال ۸۵ معادل ۴۳ نفر ودر سال ۹۰معادل ۴۶نفر در هر کیلو متر مربع بوده است. افزایش جمعیت موجب تراکم جمعیت می گردد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

اشتغالزایی ۱.۵ میلیون نفری در ۶ ماهه امسال اشتباه است

اشتغالزایی ۱.۵ میلیون نفری در ۶ ماهه امسال اشتباه است

رئیس مرکز آمار ایران ضمن اعلام اینکه اشتغالزایی ۱.۵ میلیون نفری در ۶ ماهه امسال ...