خانه » سایر » افزایش معاملات، قیمت، تولید و سرمایه‌گذاری لازمه بازار مسکن
افزایش معاملات، قیمت، تولید و سرمایه‌گذاری لازمه بازار مسکن
افزایش معاملات، قیمت، تولید و سرمایه‌گذاری لازمه بازار مسکن

افزایش معاملات، قیمت، تولید و سرمایه‌گذاری لازمه بازار مسکن

افزایش معاملات، قیمت، تولید و سرمایه‌گذاری نتیجه تحرک در بازار مسکن بوده و تحرک در هر چهار بخش به رونق بازار مسکن و خروج از رکود می‌انجامد.

به گزارش آی آراقتصاد به نقل از جام نیـوز، بیت‌الله ستاریان، کارشناس اقتصاد مسکن اظهار داشت: در سال۹۴، تحریم‌های بین المللی علیه ایران لغو شد. بالاخره چندین دور مذاکره دیپلماتیک به نتیجه رسید یعنی برجام به منصه ظهور پیوست.

برجام، برنامه‌ای بود که براساس اجرای آن، امیدها به گشایش در اقتصاد کشور افزایش پیدا کرد. همه منتظر بودند که برجام آثار مثبتش را خیلی زود در اقتصاد ایران نشان دهد و بخش‌های مختلف اقتصاد از لغو تحریم‌ها منتفع شود.

وی ادامه داد: بخش مسکن هم از دیگر بخش‌ها مستثنی نبود و مسکن که چندین سال را در رکود می‌گذارند، برای خروج از بی‌رونقی، چشم به تحقق برجام و مشاهده آثار مثبت آن در اقتصاد کشور دوخته بود؛ البته تحلیل‌ها و انتظارها بیشتر بر این مسئله متمرکز بود که بخش مسکن دست‌کم در نیمه دوم سال ۹۵ از آثار برجام نفع ببرد و از رکود خارج شود؛ اما سرعت دست یافتن به نتایج برجام با آنچه مورد انتظار بود، هماهنگی نداشت.

این انتظار ‌وجود داشت که در نیمه دوم سال ۹۵، بازار مسکن تکان می‌خورد و از رکود خارج می‌شود اما چنین اتفاقی رخ نداد، و مسکن، سال ۹۵ را هم در رکود گذراند. البته در اینجا نه بحث توقف بلکه به تاخیر افتادن خروج مسکن از رکود مطرح است.

تولید و سرمایه‌گذاری ملزومات اتمام رکود در بخش مسکن

طبق بیانات ستاریان، رکود بخش مسکن تا جایی ‌عمیق است که تمامی بخش‌های اقتصاد ‌و حتی لایه‌های زیرین بخش مسکن را هم دچار ورشکستگی کرده است و برای نجات این بخش‌ها باید در کلیت اقتصاد تغییراتی ایجاد کرد. جذب سرمایه خارجی، تامین نقدینگی و مسائل فروش نفت که همه از نتایج برجام است باید حل و فصل می‌شد تا بخش مسکن تکان بخورد.

وی توضیح داد: باید این نکته مهم را در تحلیل برجام و اثرگذاری آن بر اقتصاد در نظر داشت که گشایش‌های ناشی از برجام باعث شد که فروش نفت ایران با سهولت بیشتری انجام شود و تولید و صادرات نفت افزایش پیدا کند. از سوی دیگر برخی از منابع مالی بلوکه شدن کشور در سال‌های تحریم به اقتصاد بازگشته و موانع انجام فعالیت‌های اقتصادی و تجاری مهم برداشته شده است.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

پیش بینی آینده بازار مسکن در سال ۹۷ و رشد و رونق آن

پیش بینی آینده بازار مسکن در سال ۹۷ و رشد و رونق آن

پیش بینی آینده بازار مسکن در سال ۹۷ نیز هر چند پیش فرض‌های گوناگون، منجر ...