خانه » بانک و بیمه » کیفیت و نحوه ارائه تسهیلات و وام های بانکی از دلایل رکود بخش مسکن
کیفیت و نحوه ارائه تسهیلات و وام های بانکی از دلایل رکود بخش مسکن
کیفیت و نحوه ارائه تسهیلات و وام های بانکی از دلایل رکود بخش مسکن

کیفیت و نحوه ارائه تسهیلات و وام های بانکی از دلایل رکود بخش مسکن

یکی از دلایل رکود پنج ساله بخش مسکن و ساختمان در کشور، کیفیت و نحوه ارائه تسهیلات و وام های بانکی است که یکی مصادیق آن وجود تفاوت معنادار بین سود اسمی اعلام شده از سوی بانک ها و سود واقعی دریافتی توسط بانک ها می باشد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل ازجام نیـوز، به نظر می رسد، بین رقم سود اسمی اعلام شده از سوی بانک ها و سود واقعی دریافتی، تفاوت معناداری وجود دارد و از همین روی، این مسأله یکی از دلایل عدم تحریک تقاضا در بخش مسکن است.

یکی از دلایل رکود پنج ساله بخش مسکن و ساختمان در کشور، کیفیت و نحوه ارائه تسهیلات و وام های بانکی است. به نظر می رسد، بین رقم سود اسمی اعلام شده از سوی بانک ها و سود واقعی دریافتی، تفاوت معناداری وجود دارد و از همین روی، این مسأله یکی از دلایل عدم تحریک تقاضا در بخش مسکن است.

امکان خروج از رکود با تسهیلات مناسب

از آنجایی ‌که بخش ساختمان و مسکن از جمله بخش‌های اشتغالزا و بزرگ اقتصاد ایران به‌ شمار می‌آید، رونق آن می‌تواند علاوه بر تأثیر بر شاخص‌های کلان اقتصادی راهکاری مفید برای کاهش بیکاری قلمداد شود؛ از همین روی، همواره یکی از دغدغه‌های سیاست‌گذاران و برنامه ریزان، رونق این بخش از اقتصاد بوده است.

واقعیت این است که مسکن با توجه به ویژگی‌هایش می‌تواند یکی از اصلی‌ترین موتورهای رشد اقتصادی کشور عمل کند، ولی آنچه در سال‌های اخیر اتفاق افتاده، مسأله‌ای غیر از این را نشان می‌دهد.

مطابق داده‌های مرکز آمار ایران، بخش مسکن و ساختمان از سال ۱۳۹۱ رشد منفی داشته و همین باعث شده است که یکی از طولانی‌ترین دوره‌های رکود برای این بخش از اقتصاد ایران رقم زده شود. همچنین بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی، ساختمان منفی‌ترین بخش اقتصادی کشور در سال گذشته (۱۳۹۵) بوده است. بخش ساختمان با رقم منفی ۱۷ درصد، رکورددار رکود و دارای بیشترین تأثیر منفی در اقتصاد ایران بوده است.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

بسیاری از برنامه‌ریزان مسکن می‌خواهند اقتصاد را خارج از رکود نشان دهند

بسیاری از برنامه‌ریزان مسکن می‌خواهند اقتصاد را خارج از رکود نشان دهند

با تلقی رونق تحمیلی،  بسیاری از برنامه‌ریزان مسکن می‌خواهند اقتصاد را خارج از رکود نشان ...