خانه » خودرو و حمل و نقل » افتتاح پتروشیمی کردستان با ۱۴ هزار و ۱۴۰ میلیارد ریال سرمایه
افتتاح پتروشیمی کردستان با ۱۴ هزار و ۱۴۰ میلیارد ریال سرمایه
افتتاح پتروشیمی کردستان با ۱۴ هزار و ۱۴۰ میلیارد ریال سرمایه

افتتاح پتروشیمی کردستان با ۱۴ هزار و ۱۴۰ میلیارد ریال سرمایه

کارخانه پتروشیمی کردستان با سرمایه گذاری بالغ بر ۱۴ هزار و ۱۴۰ میلیارد ریال به صورت ریالی و ارزی روز شنبه با حضور رییس جمهوری افتتاح گردید.

پتروشیمی کردستان پس از گذر موفقیت آمیز از مرحله پیش راه اندازی، همزمان با دومین سفر حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری به این استان، به بهره برداری رسید. به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا، آیین بهره برداری از کارخانه پتروشیمی کردستان با حضور رئیس جمهوری و بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت دولت یازدهم و جمعی از مسئولان استانی برگزار گردید.

پتروشیمی کردستان بزرگترین سرمایه گذاری صنعتی در استان کردستان به شمار می رود و این طرح می تواند در صنعتی شدن و اشتغال جویندگان کار این استان، نقش پر رنگی ایفا نماید. ظرفیت اسمی این کارخانه، تولید ۳۰۰ هزارتن پلی اتیلن سبک در سال است و در زمینی به مساحت ۱۲۹ هکتار احداث شده و بخشی از آن به شهرک تولید محصولات پایین دستی پتروشیمی اختصاص یافته است.

این طرح در سال ۱۳۸۳ کلنگ زنی و بیش از ۸۰ درصد منابع مالی آن در دولت تدبیر و امید تامین شده که یکی از خصوصیات بارز پتروشیمی کردستان، امکان ایجاد صنایع پایین دستی برای ایجاد اشتغال و ارزش افزوده بیشتر می باشد. این کارخانه در سنندج و در زمین های روستای سرنجیانه و با ۱۴ هزار و۱۴۰میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی و ارزی بهره برداری شده است.

پتروشیمی کردستان و سایر طرح ها در این استان

رئیس جمهوری همراه شماری از وزرای کابینه و مقام های عالی رتبه کشوری وارد سنندج شده است. در سفر رئیس جمهوری و هیات همراه چند طرح بزرگ صنعتی، کشاورزی، انرژی و عمرانی به ارزش بیش از ۲۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال به بهره برداری خواهد رسید.

میزان اشتغالزایی این طرح ها ۶ هزار شغل مستقیم بوده که شامل پنج طرح بزرگ صنعتی از جمله کارخانه های لاستیک بارز کردستان، تولیدی های کنسانتره آهن صبانور و کیمیا معادن سپاهان و کیمیا کاشت اطبا، آبگیری دو سد مخزنی چراغ ویس سقز و سد زیویه کامیاران می باشند.

تکمیل ۱۸٫۵ کیلومتر از کریدور شمال-جنوب کشور (مسیر سنندج-دیواندره)، تکمیل ۳۰ کیلومتر راه روستایی، تکمیل یک هزار و ۱۷۰ واحد مسکن مهر، آبرسانی از سد چراغ ویس به شهر سقز، پایان عملیات اجرایی سد قوچم دهگلان، بهره برداری از تصفیه خانه سریش آباد از دیگر طرح هایی می باشند که با حضور رئیس جمهوری به بهره برداری خواهند رسید.

بهره برداری از چهار طرح احداث و افزایش پست های برق استان شامل پست های ۶۳٫۲۰ کیلووات بهاران سنندج، نظام آباد قروه، نگل سرآوباد و مریوان، افتتاح هفت طرح مخابراتی در قالب ۸۳۳ طرح ایجادی و توسعه ای و احداث ۱۰۰ ایستگاه دیجیتال روستایی صدا و سیما از دیگر برنامه های در سفر رئیس جمهور به استان کردستان می باشند.

آغاز عملیات اجرایی باند دوم گردنه صلوات آباد و محور کامیاران – سروآباد با اعتبار پیش بینی شده ۷۶۰ میلیارد ریال از دیگر برنامه هایی است که در دومین سفر رئیس جمهوری به کردستان برنامه ریزی شده است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

صادرات به کشور عراق به عنوان دومین مقصد صادراتی ایران

صادرات به کشور عراق به عنوان دومین مقصد صادراتی ایران

ایران در شش‌ماهه نخست امسال ۳ میلیارد و ۱۷۰ میلیون دلار صادرات به کشور عراق ...