خانه » سایر » اقتصاد ایران نیازمند رفع مشکلات ساختاری با بکارگیری اقتصاد خرد
اقتصاد ایران نیازمند رفع مشکلات ساختاری با بکارگیری اقتصاد خرد

اقتصاد ایران نیازمند رفع مشکلات ساختاری با بکارگیری اقتصاد خرد

طبق اظهارات یک اقتصاددان، اقتصاد ایران نیازمند رفع مشکلات ساختاری با بکارگیری اقتصاد خرد است و تنها راهکار رونق اقتصاد تدوین نقشه راه است که باید از سوی مشاوران اقتصادی طراحی شود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از مشرق، جمشید پژویان با اشاره به الزامات تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال برای سال ۹۶ بیان داشت: تولید و اشتغال درواقع دو مورد از مجموعه اهدافی هستند که ما را به اقتصاد کارآمد و مقاومتی هدایت می‌کنند.

وی با توضیح اینکه تولید فقط در تولید بهینه و کارآمد خلاصه می‌شود، ادامه داد: به رغم اینکه هر ساله شعارهای اقتصادی از سوی رهبر انقلاب نامگذاری و هدف نهایی نیز به درستی از سوی ایشان مشخص می‌شود، اما واقعیت امر این است که برای رسیدن به این اهداف، نیازمند نقشه راه هستیم که باید از سوی مشاوران اقتصادی و اقتصاددانان تهیه شود.

رفع مشکلات ساختاری نیاز اقتصاد ایران

این اقتصاددان و استاد اقتصاد دانشگاه با تاکید بر اینکه صرفاً بیان اهداف ما را به هدف نهایی نمی‌رساند، افزون کرد: برای رسیدن به یک اقتصاد کارآمد و مقاومتی ابتدا دولت‌ها باید مشکلات ساختاری را رفع کنند، چرا که حمایت از تولید صرفاً پرداخت یارانه به تولیدکننده و حمایت‌های مقطعی از آنها نیست، بلکه باید اقداماتی در این زمینه صورت گیرد تا ضمن افزایش سطح تولید، قیمت تمام شده نیز کاهش یابد تا علاوه بر تأمین نیاز داخل، در جهت تولید صادرات‌محور نیز گام برداریم.

وی با اشاره به ساختار ناکارآمد بخش صنعت در اقتصاد ایران خاطر نشان کرد: در بخش صنعت و تولید با مشکلات ریشه‌ای و ساختاری مواجهیم؛ به طوری که بسیاری از تجهیزات صنعتی مستهلک هستند، از طرفی بهره‌وری نیروی کار در ایران به دلیل ضعف در قانون کار و ساختار تأمین اجتماعی بسیار پایین است. به عبارتی قانون کار کشور که باید تنظیم‌کننده روابط کارفرما و کارگر باشد، به پُتکی بر روی سر کارفرما تبدیل شده است. از سوی دیگر سازمان تأمین اجتماعی به کارخانه‌دار و سرمایه‌گذار تبدیل شده است.

این اقتصاددان اضافه کرد: اگر در سایر کشورها صندوق‌هایی نظیر تأمین اجتماعی در امر سرمایه‌گذاری ورود می‌کنند، فعالیت‌های اقتصادی آنها از طریق بورس و بازار سرمایه است نه اینکه مستقیماً به امر کارخانه‌داری بپردازند و وارد تولید شوند.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

محقق نشدن تولید و اشتغال با توجه مساعد نبودن فضای کسب و کار

محقق نشدن تولید و اشتغال با توجه مساعد نبودن فضای کسب و کار

نظر به  نامساعد بودن فضای کسب و کار، آنچه امروز در قالب نامگذاری سال ۹۶ ...