خانه » اخبار جهان » افزایش قیمت نفت با افزایش احتمال تمدید توافق کاهش تولید اوپک
افزایش قیمت نفت با افزایش احتمال تمدید توافق کاهش تولید اوپک
افزایش قیمت نفت با افزایش احتمال تمدید توافق کاهش تولید اوپک

افزایش قیمت نفت با افزایش احتمال تمدید توافق کاهش تولید اوپک

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از رویترز، با افزایش احتمال تمدید توافق کاهش تولید اوپک، قیمت نفت امروز افزایش یافت، در حالی که تقویت تقاضا نیز می تواند به تدریج موجب کاهش مازاد عرضه موجود در بازار جهانی شود.

بنا بر این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۲۴ سنت، معادل نیم درصد افزایش به ۵۱ دلار و ۸۶ سنت رسید.قیمت نفت خام آمریکا نیز ۱۳ سنت، معادل ۰٫۳ درصد رشد داشت و به ۴۸ دلار و ۳۵ سنت رسید.

سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و چند تولید کننده غیر عضو این سازمان از جمله روسیه متعهد شده اند که تولید خود را در نیمه نخست سال جاری میلادی روزانه حدود ۱٫۸ میلیون بشکه کاهش دهند تا ضمن افزایش قیمت ها، مازاد عرضه جهانی نفت را مهار کنند.

تمایل اعضای اوپک به تمدید توافق کاهش تولید

با اینهمه، کاهش تولید های انجام شده تاکنون نتیجه مطلوب را در پی نداشته زیرا تولید کنندگان دیگر از جمله آمریکاتولید نفت خود را افزایش داده اند.

مظابق اعلام منابع آگاه در اوپک ، اعضای اوپک به نحو فزاینده ای تمایل به تمدید توافق اوپک پیدا کرده اند. البته این منابع اضافه کرده اند که این تمدید مستلزم این است که تولید کنندگان غیر عضوی نظیر روسیه نیز تلاش های خود برای کاهش تولید را افزایش دهند.

تجار همچنین افزودند، تقاضای بالا برای نفت می تواند به برقراری توازن مجدد در بازار و تقویت قیمت ها کمک کند.

جرمی بیکر، تحلیلگر بازار در موسسه مدیریت دارایی ونتوبل بیان داشت: انتظار می رود تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۱۷ مناسب باقی بماند و به میزان ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار بشکه در روز از متوسط رشد بلند مدت ۱٫۲ میلیون بشکه در روز بالاتر برود. در نتیجه، تقاضای قوی و عرضه ضعیف تر منجر به برقراری توازن مجدد در بازارها خواهد شد و نفت شیل آمریکا نمی تواند مانع از این توازن شود.

کد تخفیف
x

بررسی بیشتر

قیمت نفت 70 دلاری مشوقی برای افزایش تولید نفت شیل آمریکا

قیمت نفت ۷۰ دلاری مشوقی برای افزایش تولید نفت شیل آمریکا

طبق اظهارات رئیس آژانس بین المللی انرژی، قیمت ۶۵ تا ۷۰ دلاری برای هر بشکه ...