خانه » بانک و بیمه » وعده افزایش ۳ تا ۵ برابری یارانه نقدی توسط برخی نمایندگان احتمالی
وعده افزایش 3 تا 5 برابری یارانه نقدی توسط برخی نمایندگان احتمالی
وعده افزایش ۳ تا ۵ برابری یارانه نقدی توسط برخی نمایندگان احتمالی

وعده افزایش ۳ تا ۵ برابری یارانه نقدی توسط برخی نمایندگان احتمالی

رئیس کل بانک مرکزی درباره طرح وعده افزایش ۳ تا ۵ برابری یارانه نقدی اظهار داشت: البته کسی می تواند چنین تعهدی را انجام دهد و تمام ساختارهای پولی و مالی کشور را به هم ریخته و یک تورم شدید به وجود آورد اما در نهایت این کار او نفعی برای مردم در پی نخواهد داشت.

ولی الله سیف درباره طرح وعده افزایش ۳ تا ۵ برابری یارانه نقدی از طرف برخی کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری سال آینده بیان داشت: با توجه به اقتصاد ایران، من از طرح این صحبت ها تعجب می کنم. به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از خبرآنلاین، وی ادامه داد: البته کسی می تواند چنین تعهدی را انجام دهد و یک تورم شدید به بار آورد اما در نهایت این کار او نمی تواند نفعی برای مردم به دنبال داشته باشد. چون ظاهر قضیه آن است که رقمی بالاتر یارانه می دهد اما تورم بیشتری را به آنها تحمیل می نماید.

رئیس کل بانک مرکزی خاطر نشان کرد: آن اقدام اقتصادی مهم است که مردم آن را لمس کنند. تلاش دولت یازدهم آن بود که تورم را از بالای ۴۰ درصد کاهش داده و تک رقمی کند، همچنین ساختاری ایجاد کند که تورم تک رقمی پایدار باقی بماند. دولت یازدهم تلاش کرد تا رشد اقتصادی را به وجود آورد. هیچ سابقه ای وجود ندارد که تورم تک رقمی با رشد دو رقمی همزمان باشد اما متأسفانه الان شاهدیم که روی محاسبات عدد رشد اقتصادی تردید می کنند، بانک مرکزی آمادگی دارد هر کسی در محاسبات ما تشکیک ایجاد می کند بیاید و در جریان جزییات دقیق نحوه محاسبات قرار گیرد.

وعده افزایش یارانه نقدی

سیف همچنین بیان کرد: اقدامی که ما اخیرا برای افزایش دقت محاسبات آماری انجام داده ایم تغییر سال پایه از ۸۳ به سال ۹۰ می باشد چون هرچه سال پایه جلوتر بیاید محاسبات دقیق تری صورت می پذیرد. بانک مرکزی سابقه طولانی در محاسبات آماری دارد سابقه تولید آمار در بانک مرکزی بیشتر از عمر بانک مرکزی می باشد زیرا به تأسیس بانک ملی ارتباط دارد چون در گذشته بانک ملی این آمارها را استخراج می کرد و از زمان تشکیل بانک مرکزی همه این سوابق منتقل گردیده است و زیر نظر بانک مرکزی قرار گرفته است لذا این سابقه بیش از ۷۰ تا ۸۰ سال را نباید مورد تردید قرار دهیم.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه تصریح کرد: نهادهای بین المللی مثل IMF هر سال بازنگری کرده و نوع نگاه ما و نوع محاسبات ما و میزان دقت آن ها را مورد بررسی قرار می دهند لذا از این جهت هیچ گونه تردیدی در محاسبات آماری ما وجود ندارد.

وی در انتها در پاسخ به این سئوال که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری می توانند درباره افزایش یارانه نقدی وعده ای مستقل از نظر مجلس ارائه دهند؟ بیان داشت: حتما باید مجلس تصمیم گیرد، حالا وعده هایی است که داده می شود و ممکن هم است کسی که این وعده ها را داده اگر زمانی اتفاقی افتاد و خلاصه موفق شد برود مجلس توضیح دهد و مجوز نیز برای این کار بگیرد ولی آثار تورمی و عدم داشتن منطق درباره شرایط اقتصادی که از این اقدام حاصل خواهد شد را نیز باید مورد توجه قرار داد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

بیش از دو دهه است که تورم در اقتصاد ایران وارد کانال تک رقمی شده

بیش از دو دهه از ورود تورم در اقتصاد ایران به کانال تک رقمی می‌گذرد

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از شریان نیوز، بیش از دو دهه است ...