خانه » بازرگانی » وضعیت اقتصادی کشور از نگاه رییس سابق اتاق بازرگانی ایران
وضعیت اقتصادی کشور از نگاه رییس سابق اتاق بازرگانی ایران
وضعیت اقتصادی کشور از نگاه رییس سابق اتاق بازرگانی ایران

وضعیت اقتصادی کشور از نگاه رییس سابق اتاق بازرگانی ایران

رییس سابق اتاق بازرگانی ایران بیان کرد بر اساس وضعیت اقتصادی کشور مهم ترین مسأله سال آینده باید نگهداشتن تورم در مقدار فعلی در حین رشد اقتصادی باشد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از خبرآنلاین، محسن جلال پور، رییس سابق اتاق بازرگانی ایران در کانال تلگرام خود نوشته است: وضعیت اقتصادی کشور را با نگاه به سه نماگر اشتغال، تورم و رشد اقتصادی می‌توان دریافت.

کاهش تورم و ایجاد ثبات اقتصادی، یک دستاورد بزرگ برای اقتصاد ایران به شمار می رود. در ۴۰ سال گذشته، هیچ گاه این اقتصاد در چند فصل پیاپی نتوانتسه تورم تک رقمی را تجربه نماید. دولت تلاش کرد از طریق انضباط مالی و چشم پوشی از منابع بانک مرکزی، تورم را کنترل نماید. هرچند حفظ این دستاورد مهم، در سال جدید دشوارتر از وضعیت فعلی خواهد بود.

بر اساس آمارهای رسمی، اقتصاد ایران در سال ١٣٩۵ رشد اقتصادی خوبی را تجربه کرده است، هرچند منشأ و منبع اصلی این رشد، در بخش نفت بوده است. با توجه به آمارهای اعلام شده، در سال ١٣٩۵ یکی از بهترین عملکردهای اقتصاد ایران به ثبت رسیده است.

از آن جا که بخش عمده این رشد با اثرگذاری نفت حاصل شده است، شهد آن به کام بنگاه های کوچک و متوسط و بخش خصوصی شیرین نبوده است. سال آینده باید سال استفاده از ظرفیت های مغفول اقتصاد ایران باشد که بزرگ ترین ظرفیت مغفول، مربوط به بخش خصوصی ایران است که می‌تواند بخش عمده ای از بار رشد اقتصادی و اشتغال زایی را بر دوش گیرد.

وضعیت اقتصادی کشور در حال و دولت آینده

دولت اعلام نموده در سال ١٣٩۵ بیش از٧٠٠ هزار شغل ایجاد کرده است. این رقم با توجه به ظرفیت های فعلی، قابل توجه می باشد اما با نیازهای اقتصاد ایران تفاوت زیادی دارد. چالش بزرگ این روزهای اقتصاد ما، اشتغال زایی است که سرمایه گذاری نیاز دارد و با وضعیت فعلی بانک ها و بازار سرمایه، بعید می‌دانم در سال های آینده معجزه ای رخ دهد.اما سؤال این است که دولت منابع مالی برای ایجاد تحرک اقتصادی را باید از کجا تأمین نماید؟

محقق شدن اهداف اشتغال نیازمند آزادسازی فعالیت های اقتصادی و تسهیل فضای کسب وکار می باشد.بهبود فضای کسب و کار و میدان دادن به بخش خصوصی می‌تواند زمینه اشتغال زایی و رشد اقتصادی را فراهم نماید. به این ترتیب، مهم ترین مسأله اقتصادی سال آینده باید این باشد که چگونه می‌توان هم تورم را در سطح فعلی نگه داریم و هم رشد اقتصادی را ایجاد نماییم.

البته بر اساس وضعیت اقتصادی مهم ترین سوال این خواهد بود که دولت آینده منابع مالی مورد نیاز برای ایجاد تحرک اقتصادی را از چه منابعی تامین کند؟ منبعی که باعث تحریک مجدد تورم نشده و اقتصاد ایران را دوباره در چرخه موهوم  تورم بالا-رونق نسبی گرفتار نکند.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

گزارش به صحن علنی مجلس در مورد واگذاری بنگاه‌های تحت مالکیت بانک‌ها

گزارش به صحن علنی مجلس در مورد واگذاری بنگاه‌های تحت مالکیت بانک‌ها

بنا بر اظهارات رئیس فراکسیون تولید و اشتغال مجلس شورای اسلامی، ۱۵ تن از اعضای ...