خانه » سایر » پیش بینی رشد اقتصادی حدود ۶ درصدی برای سال آینده
پیش بینی رشد اقتصادی حدود 6 درصدی برای سال آینده
پیش بینی رشد اقتصادی حدود ۶ درصدی برای سال آینده

پیش بینی رشد اقتصادی حدود ۶ درصدی برای سال آینده

محمدباقر صدری اقتصاددان بیان می کند: قسمت زیادی از رشد اقتصادی که در سال جاری تجربه کردیم حاصل فروش نفت بوده است. با این حال امیدواریم که در سال ۱۳۹۶ با جذب سرمایه‌گذاری خارجی بیشتر و افزایش بهره‌وری رشد اقتصادی شش درصدی را تجربه کنیم.

محمدباقر صدری همچنین درباره‌ وضعیت رشداقتصادی طی سال قبل ، اظهار داشت: براساس مطالعات بین‌المللی صورت گرفته برای هر واحد رشد اقتصادی نیازمند سرمایه‌گذاری در مبلغ مشخص می باشد. برای مثال براساس برآوردها در پنج سال گذشته برای اینکه اقتصاد ایران یک درصد رشداقتصادی داشته باشد نیازمند هشت میلیارد دلار سرمایه‌گذاری بودیم که بخشی از آن می‌تواند در داخل صورت گرفته و بخش دیگر نیز می‌تواند خارجی باشد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، وی همچنین بیان داشت: کشورهای دنیا نوع دیگری از رشد را تجربه می‌کنند و ما رشداقتصادی در کشورهای نفت‌خیز که حاصل فروش نفت است را شاهد هستیم. بر اثر افزایش قیمت و تولید و فروش نفت اقتصادهای کشورهای نفت‌خیز رشد اقتصادی را تجربه می کند.

این اقتصاددان به رشد اقتصادی اعلام شده برای سال جاری اشاره کرده و خاطر نشان کرد: به دنبال تحریم‌هایی که تجربه کردیم، فروش نفت روزانه به کمتر از یک میلیون بشکه کاهش یافته بود، ولی حالا در اواخر سال ۱۳۹۵ نزدیک به سه میلیون بشکه نفت صادر می کنیم، بنابراین بخش مهمی از رشداقتصادی سال جاری از درآمدهای نفتی حاصل شده است.

احتمال وقوع ۶ درصد رشد اقتصادی

وی در ادامه با اشاره به رشد اقتصادی هشت درصدی پیش‌بینی شده در جریان برنامه ششم بیان داشت: رشداقتصادی هشت درصدی که در طی برنامه ششم پیش‌بینی شده فقط مربوط به برنامه ششم نمی باشد، بلکه در برنامه پنجم و چهارم نیز رشد اقتصادی هشت درصدی را پیش‌بینی کرده بودیم، ولی این میزان محقق نگردید.

وی همچنین اظهار نمود: فارغ از انیکه در گذشته چه اتفاقی افتاد و در سال گذشته رشداقتصادی چه وضعیتی را گذراند نکته‌ای که حائز اهمیت روی کار آمدن دولت بعدی است و طبق برنامه ششم توسعه باید بتوانیم رشداقتصادی هشت درصدی را محقق نماییم. البته به نظر من این رقم برای سال ۱۳۹۶ محقق نخواهد شد، ولی با شروطی می‌توانیم به رشد اقتصادی شش درصدی دست یابیم که یکی از راه ها این است که شرایط  به گونه‌ای فراهم گردد که جذب سرمایه‌گذاری خارجی به کشورصورت پذیرد.

این اقتصاددان در انتها بیان داشت: وزیر اقتصاد چندی پیش خبری از جذب ۱.۵ میلیارد دلاری سرمایه‌گذاری خارجی به اقتصاد ایران اعلام نمود که این میزان می‌تواند بخشی از رشد اقتصادی سال آینده را محقق نماید، در این زمینه تاکید دارم که فراهم کردن بسترهای لازم برای سرمایه‌گذاری خارجی اهمیت زیادی داشته ضمن این‌که انتظار می‌رود سال آینده بتوانیم در حدود یک درصد رشد در بهره‌وری داشته باشیم در نتیجه رشد اقتصادی شش درصدی برای سال آینده محتمل می باشد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

وعده تداوم روند تولید و صادرات نفت شمال کشور عراق

وعده تداوم روند تولید و صادرات نفت شمال کشور عراق

شرکت دولتی نفت شمال عراق پس از تصرف بخش‌هایی از منطقه نفتی مورد مناقشه از ...