خانه » سایر » اتمام جلسات تعیین حداقل حقوق و دستمزد و تصویب رشد ۱۴٫۵ درصدی
اتمام جلسات تعیین حداقل حقوق و دستمزد و تصویب رشد 14.5 درصدی
اتمام جلسات تعیین حداقل حقوق و دستمزد و تصویب رشد ۱۴٫۵ درصدی

اتمام جلسات تعیین حداقل حقوق و دستمزد و تصویب رشد ۱۴٫۵ درصدی

۱۵ ساعت جلسه نفس‌گیر دستمزد ۹۶ کارگران، در انتها به افزایش ۱۴٫۵ درصدی حداقل حقوق و دستمزد ختم شد؛ رقمی که به گفته فعالان کارگری، باز هم خواسته های گروه کارگری را برآورده نکرده است.

شورای‌عالی کار پس از ۱۵ ساعت جلسه مداوم میزان افزایش مزد و حداقل حقوق کارگران را برای سال آینده تعیین تکلیف نمود. با وجود اینکه حداقل دستمزد تعیین شده کمتر از یک میلیون تومان می باشد، ولی براساس تصمیم گرفته شده، قرار نیست حداقل دریافتی هیچ کارگری کمتر از یک میلیون و ۳۱۷ هزار تومان در ماه باشد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از خبرآنلاین، این امر در حالی است که حداقل حقوق در سال ٩٣ حدود ٢۵ درصد و با ملحقات ٣١ درصد، در سال ٩۴ حدود ١٧ درصد و با ملحقات ٢٠.۵ درصد و در سال ٩۵ حدود ١۴ درصد و با ملحقات. ١۵.٣ درصد افزایش پیدا کرده بود.

بر اساس اظهارات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حداقل دستمزد یک کارگر ساده با ١۴.۵ درصد افزایش، به رقم ۹۳۰ هزار تومان در ماه رسیده است. همچنین دستمزد روزانه ۳۰ هزار و ۹۹۷ تومان تعیین گردیده است.

به کارگران ساده‌ دارای بیش از یک‌سال سابقه‌ کاری که کارگاه آنها فاقد طرح طبقه‌بندی مشاغل محسوب گردد، به ازای هر روز ۱۷۰۰ تومان پایه سنواتی تعلق خواهد گرفت و ماهانه به چنین کارگرانی مبلغ ۵۱ هزار تومان دیگر تعلق می گیرد که بر این اساس مزایای پایه سنواتی کارگران معادل ۷۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

علی ربیعی همچنین درباره افزایش مزدی کارگران مشمول طرح طبقه‌بندی مشاغل (سایر سطوح مزدی) اظهار کرد: طبق مصوبه شورای عالی کار، از ابتدای سال ٩۶ درآمد ماهانه این کارگران به میزان ١٢ درصد آخرین مزد سال ١٣٩۵ به اضافه روزانه ۶۷۶ تومان افزایش پیدا می کند. مزایای بن کارگری و حق مسکن نیز همان مبالغ ۱۱۰ هزار تومان و ۴۰ هزار تومان سابق بوده که نسبت به سال جاری تغییر پیدا نکرده است.

نحوه افزایش حداقل حقوق و دستمزد

از طرفی برای سال ۹۶ حق اولاد برای یک فرزند ۹۲ هزار و ۹۹۳ تومان خواهد بود. برای رعایت ملاحظه دوم ماده ۴۱ قانون کار که حداقل دستمزد باید مخارج یک خانوار ۴ نفره را پوشش دهد، حق اولاد برای ۲ فرزند محاسبه خواهد شد. به‌ این ترتیب حداقل حق اولاد یک خانوار ۴ نفره در سال ۹۶، ۱۸۵ هزار و ۹۸۶ تومان می باشد. با جمع این اقلام حداقل دستمزد سال آتی به یک میلیون و ۳۱۷ هزار تومان خواهد رسید.

در ماده ۴۱ قانون کار که درباره افزایش حقوق و دستمزد سالانه کارگران است، دو ملاحظه برای افزایش حقوق سالانه در نظر گرفته است. نخست نرخ تورم می باشد که میزان افزایش حقوق و دستمزد باید حداقل برابر نرخ تورم باشد. نرخ تورم براساس آمار بانک مرکزی، در بهمن‌ماه امسال ۸٫۷ درصد بوده است.  طبق پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول، نرخ تورم کشور در سال آینده در محدوده ۱۱ درصد خواهد بود که بر این اساس حداقل دستمزد فراتر از نرخ تورم پیش‌بینی شده افزایش یافته است.

ملاحظه دوم تعیین دستمزدی است که تامین‌کننده معیشت خانوار ۴ نفره باشد. اما ماراتن مزدی امسال بیش از هر چیز صرف تعیین حداقل سبد معیشتی بود. از اواسط آذرماه گروه‌های کارگری و کارفرمایی به تعیین هزینه حداقل معیشت یک خانوار پرداخته اند. بنا به گفته علی خدایی، نماینده کارگری در شورای عالی کار، طی سال‌های گذشته روی این قسمت کم کاری شده بود و مطمئنا اهمیت آن، از بند یک بسیار بیشتر است است.

بر این اساس با توافق شرکای اجتماعی حداقل هزینه سبد معیشت برای یک خانواده ۳.۵ نفره برای سال آتی ۲ میلیون و ۴۸۹ هزار تومان تعیین گردید و این نرخ با در نظر گرفتن حداقل قیمت‌ها در تمام اقلام می باشد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

ضرورت ساماندهی بازار کار در سه سطح کلان، میانی و خرد

ضرورت ساماندهی بازار کار در سه سطح کلان، میانی و خرد

مشاور بازار کار وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با اشاره به این مطلب که برای ...