خانه » سایر » جدی نگرفتن افزایش پرونده‌های شکایات در هیاتهای حل اختلاف
جدی نگرفتن افزایش پرونده‌های شکایات در هیاتهای حل اختلاف
جدی نگرفتن افزایش پرونده‌های شکایات در هیاتهای حل اختلاف

جدی نگرفتن افزایش پرونده‌های شکایات در هیاتهای حل اختلاف

حمید حاج اسماعیلی فعال کارگری معتقد است جدی نگرفتن افزایش پرونده‌های شکایات در هیاتهای حل اختلاف موجب گردیده است تا امسال موفقیتی در بحث روابط کار وجود نداشته باشد.

حمید حاج اسماعیلی نبودن برنامه جدید و اساسی برای اشتغال در بازار کار را از مهمترین نقاط ضعفی عنوان کرد که وزارت کار در سال آینده باید برنامه ویژه‌ای برای آن در نظر بگیرد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، وی همچنین بیان نمود: آسیب های جدی که بنگاه‌های کوچک بعد از اعمال تحریم‌ها و اجرای هدفمندی یارانه‌ها در کشور دیده اند نیازمند یک برنامه مدون و منسجم می باشد که انتظار می‌رود سال آینده به طور جدی به این مسئله پرداخته شود.

این کارشناس بازار کار ضمن بیان اینکه بازار کار بدون نسخه نمی‌تواند بهبود یابد، اظهار داشت: لازم است با توجه به بحران شدیدی که در حوزه اشتغال وجود دارد سیاستهای خاصی را برای تحریک بازار کار در پیش بگیریم.

این فعال کارگری در ادامه با تاکید بر ضرورت برنامه محور بودن دولت در وزارت کار، اظهار کرد: اگر وزارت کار اصلاحات ساختاری را در قوانین دنبال می‌کرد اکنون می‌توانست فعالیت تشکل‌های کارگری و کارفرمایی را بهبود بخشیده و دولت را به عنوان شریک اجتماعی در ساماندهی بازار کار یاری رساند ولی در توسعه تشکل‌های کارگری و کارفرمایی و تعامل بین این دو و تقویت روابط کار نتوانسته موفق عمل کند و شاید بتوان گفت بیشترین چالش ما هم در حوزه روابط کار می باشد.

افزایش تعداد پرونده‌ها در هیاتهای حل اختلاف

حاج اسماعیلی در ادامه افزود: برنامه پنجم دولت را مکلف کرده است تا اصلاح ساختاری در قانون تامین اجتماعی و بیمه بیکاری ایجاد نماید و وزارت کار باید در قالب برنامه پنجم در بازار کار فعالیت داشت.

این فعال کارگری خاطر نشان کرد: دولت برای توسعه بازار کار با چند مانع جدی روبرو بود و وزارت کار در نوک پیکان این موانع قرار گرفته بود. متاسفانه تعامل مثبت بین بخش کارفرمایی و کارگری شاهد نبودیم و یکی از دلایل آن نگرش دولتی به بازار کار بود که سبب شد نتوانیم این تغییر نگرش را نسبت به بخش خصوصی ایجاد کرده و فضا را برای فعالیت آن باز کنیم.

حاج اسما در پایان با اشاره به افزایش تعداد پرونده‌ها در هیاتهای حل اختلاف ، گفت: وزارت کار به دلیل اینکه بیشتر درگیر بیمه‌ها بوده کمتر به روابط کار توجه کرده است و جدی نگرفتن موضوع روابط کار به شکل گیری پرونده‌های شکایت و حل اختلاف میان کارگر و کارفرما منجر شده است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

کم کردن هزینه‌های بیمه‌ای و حامل‌های انرژی برای کمک به خانوارها

کم کردن هزینه‌های بیمه‌ای و حامل‌های انرژی برای کمک به خانوارها

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، علی اکبر لبافی کارشناس حوزه کار ...