خانه » بانک و بیمه » خروج از رکود در تمام بخش های اقتصادی کشور به جز بخش مسکن
خروج از رکود در تمام بخش های اقتصادی کشور به جز بخش مسکن
خروج از رکود در تمام بخش های اقتصادی کشور به جز بخش مسکن

خروج از رکود در تمام بخش های اقتصادی کشور به جز بخش مسکن

مهدی تقوی کارشناس اقتصادی اظهار نمود: بعد از عبور از نرخ رشد اقتصادی منفی سال‌های گذشته، مثبت شدن این نرخ در دولت یازدهم نوید بخش خروج از رکود بوده و در حال حاضر تنها مسکن در رکود واقعی به سر می‌برد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، بانک مرکزی اخیرا گزارش بخش پولی و بانکی خود را تا پایان دی ماه سال ۹۵ منتشر نموده است که در این گزارش میزان نقدینگی یک هزار و ۱۹۶ هزار میلیارد تومان و میزان پول در کشور از اسفند سال ۹۴ تا پایان دی ماه ۱۰٫۴ درصد رشد داشته و میزان شبه پول در این مدت نیز ۱۸٫۷ درصد رشد داشته است.

در خصوص میزان نقدینگی و تاثیر آن بر اقتصاد نظریه های متفاوتی وجود دارد، برخی تاثیر این افزایش نقدینگی را بالارفتن نرخ تورم در سال های بعد دانسته و برخی هم چنین موضوعی را لازمه حرکت اقتصادی تفسیر می کنند.

مهدی تقوی در ادامه  اظهار نمود: بر اساس گزارش اخیر بانک مرکزی، نقدینگی  کشور در همه تقسیم بندی ها بر اساس نرخ تورم موجود افزایش یافته است و بر اساس گزارش دیگر بانک مرکزی با توجه به رشد اقتصادی ۴ درصدی و تورم ۸٫۵ درصدی در سال جاری، به نظر می رسد که نقدینگی تولید شده رقم منطقی می باشد.

رشد نقدینگی همزمان با خروج از رکود

وی همچنین گفت: بین میزان تولید، قیمت ها و سرعت گردش پول کشور از نظر اقتصادی رابطه باید برقرار باشد که مجموع این رابطه علمی میزان نقدینگی مورد نیاز کشور را مشخص نماید. در شرایط فعلی که از نظر علم اقتصاد کشور در شرایط رونق به سر می برد، به منظور پاسخ گویی به نیاز داخلی کشور لازم است نقدینگی متناسب با این رونق در کشور ایجاد شود.

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: حرکت اقتصاد در کشور طی سالهای اخیر مثبت بوده و سطح قیمت های کنونی کالاها بر اساس مجموع تورم بیش از ۴۰ درصدی دولت گذشته و ۸٫۵ درصد دولت یازدهم می باشد. برخی افراد مجموع شرایط کنونی اقتصادی را به عنوان حاکم بودن رکود در کشور تعبیر می کنند، اما به غیر از بخش مسکن هیچ بخش دیگری در رکود نمی باشد چرا که نرخ رشد اقتصادی امسال مثبت بوده و همه بخش ها از حالت منفی خود در گذشته به سمت مثبت به پیش رفته اند.

تقوی در انتها تصریح نمود: اگر بر اساس تئوری مقدارپولی در اقتصاد بخواهیم مانع تولید نقدینگی شویم می بایست سرعت گردش پول را بالا ببریم، که این موضوع هم به رفتار ۸۰ میلیون ایرانی بستگی داشته و در عمل به راحتی امکان پذیر نمی باشد که بر این اسا دولت با افزایش تولید نقدینگی می خواهد مانع حرکت به سمت رونق نشود.

کد تخفیف

۳ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

بازگشت رکود به بازار مسکن با وجود پیش‌بینی‌های کارشناسان مبنی بر رونق

بازگشت رکود به بازار مسکن با وجود پیش‌بینی‌های کارشناسان مبنی بر رونق

با وجود به رشد هر چند اندک معاملات خرید، فروش و اجاره مسکن در تابستان ...