خانه » اخبار جهان » شرایط بد اقتصادی در سال‌های تحریم و برقراری ارتباطات در پسابرجام
شرایط بد اقتصادی در سال‌های تحریم و برقراری ارتباطات در پسابرجام
شرایط بد اقتصادی در سال‌های تحریم و برقراری ارتباطات در پسابرجام

شرایط بد اقتصادی در سال‌های تحریم و برقراری ارتباطات در پسابرجام

بنا بر گفته کمیجانی در سال‌های تحریم ، وضعیت اقتصاد کلان کشور از شرایط مناسبی برخوردار نبود و در سال های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ رشد اقتصادی به ترتیب به منفی ۶٫۸ و منفی ۱٫۹ درصد رسیده بود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، کمیجانی قائم مقام بانک مرکزی در دیدار با یوزف پورینگر استاندار اتریش علیا، فرانتز گاسلس برگر رییس اوبر بانک (OBER BANK) این کشور، سفیر اتریش در ایران و هیئت تجاری و بانکی همراه آن‌ها، ضمن اشاره به سابقه طولانی مدت روابط میان دو کشور ایران و اتریش اظهار داشت: امیدواریم این قبیل جلسات فضای مناسب را برای تقویت و گسترش همکاری های دو کشور فراهم کند.

در طول یک سال و نیم گذشته دیدارهای خوب و سازنده ای در حوزه های بانکی و سایر صنایع میان ایران و طرف اتریشی داشته ایم و اتریش همواره در شرایط دشوار در کنار ایران بوده است. این کشور در زمان تحریم ها، پیش از تحریم ها و در دوران جنگ تحمیلی روابط خوبی با ایران داشته است. بعلاوه همکاری دو کشور در زمینه های روابط فرهنگی، پزشکی و اقتصادی ادامه داشته و امید است با این تاریخچه قوی از همکاری های دو جانبه بتوانیم روابط اقتصادی و تجاری را گسترش دهیم.

وی در این دیدار با اشاره به رویکرد مثبت ایران در برقراری ارتباطات بین المللی افزود: ایران از گسترش روابط با کشورها و از آن جمله اتریش، استقبال می کند و امیدواریم که به نقطه نظرات مشترکی در این باره دست یابیم و مسائل مختلف اقتصادی و از آن جمله موارد مرتبط با روابط کارگزاری بانکی را نیز رفع کنیم.

وضعیت اقتصادی در سال‌های تحریم

قائم مقام بانک مرکزی در توضیح وضعیت اقتصاد کلان کشور خاطرنشان کرد: در سال‌های تحریم ، وضعیت اقتصاد کلان کشور از شرایط مناسبی برخوردار نبود و در سال های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ رشد اقتصادی به ترتیب به منفی ۶٫۸ و منفی ۱٫۹ درصد رسیده بود. اما با روی کار آمدن دولت فعلی و حاکم شدن ثبات سیاسی و اقتصادی، شرایط اقتصادی کشور  نیز تغییر کرد. نمود این امر را می توان در شاخص های کلان اقتصادی مشاهده کرد.

در سال ابتدایی دولت یازدهم، توانستیم به رشد اقتصادی ۳ درصد دست یابیم و از شرایط رکودی فاصله گیریم. همچنین هم اکنون تورم از حدود ۴۰ درصد به زیر ۱۰ درصد رسیده و این امر در سایه انضباط پولی و مالی محقق شده که امید است با این تدابیر در آینده، منابع مالی کشور به سمت صنایع و بهره وری اقتصادی کشور هدایت شود.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

پیش بینی تحقق رشد میانگین ۷ درصدی اقتصاد در سال جاری

پیش بینی تحقق رشد میانگین ۷ درصدی اقتصاد در سال جاری

به عقیده وزیر اقتصاد پیش بینی تحقق رشد میانگین ۷ درصدی اقتصاد در سال جاری ...