خانه » اخبار جهان » گره‌های کور اقتصاد به خاطر نبود مراودات اقتصادی باز نمی‌شود
گره‌های کور اقتصاد به خاطر نبود مراودات اقتصادی باز نمی‌شود
گره‌های کور اقتصاد به خاطر نبود مراودات اقتصادی باز نمی‌شود

گره‌های کور اقتصاد به خاطر نبود مراودات اقتصادی باز نمی‌شود

علیرغم اینکه طبق برخی اظهار نظرها از دوران پسابرجام به عنوان مقطعی درخشان در تاریخ اقتصادی و افزایش مراودات اقتصادی این مرز و بوم (حداقل در طول ۴ سال اخیر) یاد می شود، واقعیت های موجود موید برخی خوشبینی های افراط گونه و کاذب در این خصوص است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل ازباشگاه خبرنگاران جوان، مطالعات واقعیت جاری حوزه اقتصادی کشور حاکی از این واقعیت است که خروجی و دستاورد مراودات اقتصادی در دوران پسابرجام با موفقیتی که از زبان برخی مسئولان دولتی مطرح می شود،همخوان و هم تراز نیست.

اگرچه در برخی عرصه‌ها روزنه‌هایی گشوده شده ، اما در کلیت امر دستاورد مراودات اقتصادی با غربی ها، آن‌چنان که باید و شایسته است انتظارات را تأمین و محقق نکرده است.

این واقعیت به روشنی در دیدار نخست وزیر سوئد با مقام معظم رهبری از سوی معظم له، مطرح و عنوان شد.

ایشان در دیدار مذکوراظهار داشتند: با شناختی که از جنابعالی وجود دارد، شما فردی اهل اقدام و عمل هستید و انتظار می رود به نحوی عمل کنید که توافقات صرفا بر روی کاغذ نماند .

از تعبیر مقام معظم رهبری این واقعیت به ذهن متبادر می شود که برخی از توافقات با غربی ها، صرفاً بر روی کاغذ مرقوم شده و در مقام عمل با نتیجه موردنظر همراه نبوده است.

کیفیت مراودات اقتصادی با غرب

با نگاهی به کیفیت تعاملات اقتصادی غربی ها با ایران به موارد گوناگونی از وعده های بدون عمل مواجه می شویم که به واقع با آن‌چه که در زبان و شعار مطرح می شد، فاصله ای بسیار دارد.

از شرکت پژوی فرانسه در دوران تحریم، خاطره و پیشینه مطلوب و خوشایندی وجود ندارد، با همه این اوصاف، در دوران پسا برجام بر مبنای برخی از مذاکرات و رایزنی ها با شرکت مذکور، مقرر شد محصولات پژو  در ایران با داخلی سازی ۴۰ درصدی کلید بخورد، اما در مقام عمل این میزان به زیر ۱۰ درصد کاهش یافته و به تعبیری باید گفت تفاوت جدی و معنا داری میان رقم اشاره شده با آنچه که به عنوان هدف گذاری ۴۰ درصدی مد نظر بود، احساس می شود.

و یا در خصوص کمپانی فولکس واگن، مقرر بود فعالیت این شرکت تولیدکننده و صاحب نام خودرو در کشور آغاز شود ، اما عملاً چنین امری تاکنون محقق و میسر نشده است.

 

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

احتمال عقب نشینی شرکت فولادسازی کره جنوبی از فروش کوره الکتریکی

احتمال عقب نشینی شرکت فولادسازی کره جنوبی از فروش کوره الکتریکی

در پی افزایش نگرانی ها از احتمال خروج دولت آمریکا از توافق برجام، طلبکاران شرکت ...