خانه » اخبار جهان » تقویت تولید، خدمات مولد تولید و صادرات در راستای مفهوم اقتصاد مقاومتی
تقویت تولید، خدمات مولد تولید و صادرات در راستای مفهوم اقتصاد مقاومتی
تقویت تولید، خدمات مولد تولید و صادرات در راستای مفهوم اقتصاد مقاومتی

تقویت تولید، خدمات مولد تولید و صادرات در راستای مفهوم اقتصاد مقاومتی

بنا بر اعلام رئیس اتاق بازرگانی ایران تقویت تولید، خدمات مولد تولید و صادرات سه راهی است که بتوان مفهوم اقتصاد مقاومتی را در مقابل شوک‌های احتمالی به کار برد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،غلامحسین شافعی امروز در نشست تخصصی کنفرانس ملی اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: عدم درک یکسان از مفهوم اقتصاد مقاومتی یکی از مشکلات در ارایه راهکارها برای رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی است.

رییس اتاق بازرگانی تصریح کرد: موضوع اقتصاد مقاومتی مدت‌هاست در کشورهای توسعه یافته با عنوان تاب آوری اقتصادی مطرح است.

وی خاطرنشان کرد: تاب آوری اقتصادی به این معناست که شوک‌های احتمالی وارده به اقتصاد را پیش بینی و چگونگی تاب آوردن بر شوک‌ها را تبیین کنیم.

رییس اتاق بازرگانی توضیح داد: همچنین تاب آوری اقتصادی یعنی اینکه بعد از این مراحل واکنش های مناسبی در مقابل این شوک ها داشته باشیم.

مفهوم اقتصاد مقاومتی در مقابل شوک های اقتصادی

وی ادامه داد : کشورهای غیر توسعه یافته در اثر هر شوک اقتصادی فرصت های رو به جلو را از دست می دهند.

شافعی با بیان اینکه شوک بر اقتصاد می تواند مثبت یا منفی باشد، اضافه کرد: ما حتی در شوک مثبت که نمونه ان افزایش بی سابقه قیمت نفت در چند سال گذشته بود، دچار مشکل هستیم.

وی تاکید کرد: بعد از افزایش قیمت نفت و به دست امدن درآمدهای رویایی در دولت قبل ما نه تنها از این موقعیت استفاده نکردیم، بلکه تا موضوع تحریم مطرح سد، وارد مرحله بحران شدیم و چون برنامه نداشتیم، بحران تبدیل به تهدید شد.

ایشان با بیان اینکه بزرگترین کانون آسیب پذیری اقتصاد ما وابستگی به نفت است ادامه داد: تقویت تولید، تقویت خدمات مولد تولید داخل و صادرات سه راهی است که بتوان مفهوم اقتصاد مقاومتی را در مقابل شوک های احتمالی نگه داریم.

وی همچنین اضافه کرد: افراد در محافل، تولید را در ردیف اول دست یابی به اهداف اقتصاد مقاومتی عنوان می‌کنند، اما اینکه چه حرکتی به سمت آن شده است، جای سوال دارد.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

بودجه‌ریزی موجب بزرگ‌تر شدن دولت و تنگ شدن فضا برای بخش خصوصی

بودجه‌ریزی موجب بزرگ‌تر شدن دولت و تنگ شدن فضا برای بخش خصوصی

طبق اظهارات رئیس اتاق بازرگانی ایران، نحوه بودجه‌ریزی منجر به بزرگ‌تر شدن دولت و تنگ ...