خانه » سایر » ۱۹ میلیون نفر در کشور جز افراد بدمسکن به شمار می روند
19 میلیون نفر در کشور جز افراد بدمسکن به شمار می روند
۱۹ میلیون نفر در کشور جز افراد بدمسکن به شمار می روند

۱۹ میلیون نفر در کشور جز افراد بدمسکن به شمار می روند

عباس آخوندی  وزیر راه و شهرسازی جمعیت افرادی که در شرایط بدمسکن بوده و در قسمت های حاشیه ای و مناطق فرسوده کشور را ۱۹ میلیون نفر برآورد کرد که حتی پنج درصد آنها به مسکن مهر انتقال پیدا نکرده اند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، عباس آخوندی مشکل بزرگ امروز ایران را بدمسکنی، حاشیه‌نشینی و کیفیت کم زندگی بیان کرد و ادامه داد: از ۱۹ میلیون نفر بدمسکن حتی پنج درصد این افراد نیز به مسکن مهر انتقال نیافته اند؛ یعنی آن افرادی که در بافت فرسوده زندگی می کردنند همچنان در آنجا و کسانی که در خاشه ی شهر ها زندگی میکردند، همچنان در همان بافت سکونت دارند.

وی افزود: تصمیم ندارم در مورد مسکن مهر حرف بزنم، فقط می‌خواهم این را بگویم که این تصور که دوباره چنین طرح هایی در ایران به اجرا در می آید گفت غیرممکن است و چنین طرح هایی دوباره اجرا نمی شود.

دولت یازدهم از سال ۱۳۹۲ تا پایان بهمن ماه امسال ۸۰۳ هزار واحد مسکن مهر را کامل و افتتاح کرد و ۸۳۸ هزار و ۵۷۴ واحد را به درخواست کنندگان آن تحویل داد.

به گفته آخوندی، در حاشیه شهر تهران بیشتر از پنج میلیون نفر ساکن هستندد.حدودا ۴۰ درصد جمعیت مشهد و ۵۰ درصد از جمعیت بندرعباس نیز در حاشیه شهر ها زندگی میکنند.

وی همچنان گفت: از طرف دیگر در سال های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ تعداد خانه‌های خالی از ۶۳۰ هزار دستگاه به یک میلیون و ۶۵۰ هزار دستگاه بیشتر شده است.

آخوندی گفت کمتر مهندسی در کشور با بدمسکن‌ها زندگی می کند و تلاش میکند مشکل آنها را حل کند و ادامه داد: معمولا همه علاقه دارند دولت یکسری طرح های بزرگ پیشنهاد دهد و مهندسان رو به کار گیرد که با توجه به وضع اقتصادی دنیا و ایران چنین اتفاقی در آینده کشور اتفاق نمی­افتد.

همه در انتظار حل مشکل بدمسکن ها توسط دولت

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: درک من این است که مدتی است ما مهندسان کمتر  راه حل مسئله رو پیدا میکنیم و این عادت کردن به استفاده کردن از نرم‌افزارهای کامپیوتری بیشتر ما را به تحصیل‌داران بانک مشابه کرده است که یکسری کار تکراری انجام می­دهند.

وی همچنین اضافه کرد: بودجه دولت در سال ۱۳۹۶، سه بیلیارد و ۲۰۰ هزار میلیارد ریال است و کل میلغی که در بودجه برای کارهای عمرانی در نظر گرفته شده، ۶۰۰ هزار میلیارد ریال است که ۵۰ درصد آن نیز به طور عادی تخصیص داده نخواهد شد.

وی بیان کرد: باید قبول کنیم این ارقام برای توسعه ایران رقم‌های کمی است و بنابراین باید کاستن نقش دولت در تزریق پول در جامعه را قبول کنیم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: یقین داشته باشید نقش دولت در آینده هر روز از نظر تزریق پول در جامعه کمتر می شود و ارسال پول از سوی دولت در جامعه، از اساس ممکن نیست.

بررسی آمارهای وزارت راه و شهرسازی بیان می کنداز زمان شروع طرح مسکن مهر در کشور تا پایان بهمن ماه امسال یک میلیون و ۸۱۰ هزار و ۲۰۴ واحد کامل و شروع به کار شد که سهم دولت یازدهم ۴۴ درصد است.

همچنین تاکنون یک میلیون و ۵۲۸ هزار و ۴۹۲ واحد مسکن مهر به تقاضا کنندگان تحویل داده شد که ۸۳۸ هزار و ۵۷۴ واحد آن با سهم ۵۵ درصد به دولت تدبیر و امید مربوط است.

تا پایان بهمن ماه برای یک میلیون و ۱۳۴ هزار و ۶۴۶ واحد مسکن مهر سند صادر شده است که ۵۴ درصد آن (۶۱۰ هزار و ۱۹۳ واحد) در دولت یازدهم ثبت شد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تاکید بر مزیت رقابتی در کنار مزیت های نسبی از سیاست های اصلی وزیر راه

تاکید بر مزیت رقابتی در کنار مزیت های نسبی از سیاست های اصلی وزیر راه

وزیر راه و شهرسازی تاکید بر مزیت رقابتی در کنار مزیت های نسبی را از ...