خانه » اخبار جهان » گردهمایی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در ارومیه
گردهمایی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در ارومیه
گردهمایی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در ارومیه

گردهمایی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در ارومیه

شاهین مصطفی اف  شامگاه پنجشنبه در گردهمایی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان که در ارومیه برگزار شد گفت: ایران همسایه ای قوی و برادری با ارزش برای ما بوده و اراده هر دو طرف، افزایش میزان ارتباطات تجاری است.

وی به این نکته اشاره کرد که با تحقق حجم ۵۰۰ میلیون دلاری مبادلات تجاری مابین هر دو کشور، بیان کرد: این هدف با تلاش هر دوطرف امکان پذیر می شود و نشانه همت جدی دو کشور برای افزایش روابط تجاری است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل ازایرنا، وی همچنین گفت: ارتباط اقتصادی زیادی می تواند بین تاجران و سرمایه گذاران آذربایجان غربی و جمهوری آذربایجان به وجود آید و این سفر در راستای آسان نمودن این روابط موثر خواهد بود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: در فضای پس از برجام ارتباط خوبی برای ایجاد روابط اقتصادی بین کشورهای دیگر و ایران ایجاد شده است.

سیدهادی بهادری همچنین ادامه داد: جمهوری آذربایجان برای ایران از نظر جایگاه اهمیت زیادی دارد زیرا رابطه فرهنگی و تاریخی مناسبی بین دو کشور از سال های نسبتا دور وجود داشته است.

تولید محصولات مورد نیاز آذربایجان از بحث های گردهمایی اقتصادی

وی با با امیدواری نسبت به اثرگذاری این همایش در افزایش مبادلات تجاری دو کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران می تواند رابطه اقتصادی بیشتری با جمهوری آذربایجان ایجاد کند و یکی از کارهای مفید در این راستا، تولید محصولات مورد نیاز کشور خود در کشور همسایه یعنی آذربایجان است.

رئیس اتاق بازرگانی ارومیه نیز گفت: آذربایجان غربی برای بهبود روابط اقتصادی بین دو کشور آماده است تا اقدامات لازم را انجام دهد و مسئولین ایرانی و آذربایجانی باید در باره ی رفع مشکلات به وجود آمده از قبل در مراوده های بانکی دست به کار شوند.

حسن انتظار با بیان موقعیت استراتژیک بازار جمهوری آذربایجان برای ایران گفت: این بازار توانایی این را دارد که نقش واسطه را برای ایجاد نقطه اتصال آذربایجان غربی به بازارهای روسیه و بلاروس را مهیا کند.

وی همچنین گفت: با توجه به روابط قدیمی و تاریخی آذربایجان غربی و نخجوان این پیشبینی را داریم تا در توافق های اقتصادی جایگاه قابل اهمیتی برای این دو در نظر داشته باشند.

در انتهای این همایش تفاهمنامه همکاری بین اتاق بازرگانی ارومیه و کنفدراسیون صاحب کاران جمهوری آذربایجان به امضا رسید.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و شاهین مصطفی اف وزیر اقتصاد و صنایع جمهوری آذربایجان برای شرکت در گرده همایی اقتصادی ایران و آذربایجان به ارومیه رفته بودند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

توافق ایران و روسیه برای ارسال کالا به ایران در برابر خرید نفت

توافق ایران و روسیه برای ارسال کالا به ایران در برابر خرید نفت

مطابق اظهارات وزیر انرژی روسیه، بر اساس توافق ایران و روسیه برای ارسال کالا به ...