خانه » اخبار جهان » برگزاری یازدهمین گردهمایی ترانزیت با حضور هیات مدیره شرکت راه آهن
برگزاری یازدهمین گردهمایی ترانزیت با حضور هیات مدیره شرکت راه آهن
برگزاری یازدهمین گردهمایی ترانزیت با حضور هیات مدیره شرکت راه آهن

برگزاری یازدهمین گردهمایی ترانزیت با حضور هیات مدیره شرکت راه آهن

حسین عاشوری در یازدهمین گردهمایی ترانزیت بیان کرد: بیشترین محصولاتی که صادرات شده است در این مدت سیمان، سنگ آهن، زغال سنگ و کاشی بوده که سیمان داری بیشترین صادرات به ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان، پاکستان و ترکیه بوده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به تقل از ایرنا، وی در مورد کالاهای وارداتی نیز گفت : گندم، سنگ معدن روی، پنبه، کود سولفات، کنجاله و جو از جمله محصولات وارداتی است.

عاشوری همچنین ادامه داد: قزاقستان، ازبکستان، ترکمنستان و ترکیه مرکز اصلی وارداتی بودند و ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالا در این مدت به کشور وارد شده است.

عضو هیات مدیره راه آهن بیان کرد: در ۱۱ ماهه امسال محصولاتی که صادر شده است شامل کود، پنبه، سوخت، صفحات چوبی، گوگرد، سنگ معدن، شمش آلومینیوم و کانتینر بوده که در همه موارد بجز گوگرد ترکمنستان با افزایش ترانزیت روبرو بودیم.

وی ادامه داد: کشورهای آسیای میانه مانند ازبکستان و ترکمنستان بیشترین مقدار را در تناژ حمل و نقل ترانزیتی به عنوان کشور مبدا به خود را داشته اند.

افزایش و توسعه ترانزیت بین هند و روسیه از راهگذر شمال – جنوب

عاشوری بر افزایش و توسعه ترانزیت بین هند و روسیه از راهگذر شمال – جنوب، نزدیک بارهای خلیج فارس به دریای سیاه از راه ایران- جمهوری آذربایجان- گرجستان و جذب محصولات نفتی ترانزیتی عراق توصیه کرد و گفت: تا ۲ هفته آینده برای بازنگری درمورد تعرفه و همچنین کمتر شدن زمان سپری شده برای ترانزیت جلسه ای اشتراکی سه جانبه با کشورهای روسیه و جمهوری آذربایجان برگزار خواهیم کرد.

عاشوری از استفاده از محور ریلی آستارا- آستارا در ۲ ماه آینده خبر داد و بیان کرد: برای فعال کردن راهگذر اینچه برون نیز با کمک سازمان همکاری اقتصادی اکو گرده همایی سه جانبه ای بین راه آهن های ایران، ترکمنستان و قزاقستان تشکیل شد.

وی گفت: خوشحالیم که قدم های خوبی در بحث کمتر شدن تعرفه برداشته شده که می توان به ایجاد تفاهم ایران و قزاقستان برای جذب بار و دادن تخفیف به حمل کالای صادراتی و ترانزیتی اشاره نمود.

رییس کمیته ترانزیت راه آهن فعال ترین مرزهای کشور در امر ترانزیت، صادرات و واردات را سرخس، بندرعباس، رازی، اینچه برون، جلفا و میرجاوه اعلام کرد و گفت: در ۱۱ ماه گذشته مرزهای رازی و میرجاوه رشد خوبی را در این سه بخش داشتند.

وی همچنین افزود، ۹۶ شرکت در حمل و نقل ترانزیت نقش دارند و فعالیت میکنند که ۹۳ درصد حمل و نقل توسط ۲۰ شرکت فعال امکان پذیر شده است.

به گزارش آِی آر اقتصاد به تقل از ایرنا، گمرک ایران در آخرین اطلاعیه عملکرد تجارت خارجی کشور گفت در ۱۰ ماهه امسال صادرات غیرنفتی به ۳۵ میلیارد و ۲۷۰میلیون دلار رشد داشته که در مقایسه با مدت پارسال همین موقع ۸٫۳۷ درصد افزایش پیدا کرده و نشان از تراز خوب تجاری دارد

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

نقش بیمه در رونق صنعت حمل و نقل و مقاوم‌سازی اقتصاد در برابر تهدیدات

نقش بیمه در رونق صنعت حمل و نقل و مقاوم‌سازی اقتصاد در برابر تهدیدات

در پانل اقتصاد مقاومتی، حمل و نقل و بیمه همایش بین‌المللی حمل و نقل و ...