خانه » سایر » اعلام بدهی‌ های دولت و شرکت های دولتی تا انتهای دی ماه سال ۱۳۹۵
اعلام بدهی‌ های دولت و شرکت های دولتی تا انتهای دی ماه سال 1395
اعلام بدهی‌ های دولت و شرکت های دولتی تا انتهای دی ماه سال ۱۳۹۵

اعلام بدهی‌ های دولت و شرکت های دولتی تا انتهای دی ماه سال ۱۳۹۵

وزارت اقتصاد مقدار بدهی‌ های دولت ، بدهی شرکت‌های دولتی و بدهی دولت به شرکت‌های دولتی را تا دی‌ماه امسال به اندازه ی ۷۰۰ هزار میلیارد تومان خبر داد.

وزارت امور اقتصادی و دارایی در تازه ترین گزارش خود به روشن سازی وضعیت صورت حساب ها و بدهی های دولتی اشاره کرد و اعلام نمود : میزان بدهی های دولتی کشور تا دی ماه سال ۱۳۹۵ به ۷۰۰ هزار میلیارد تومان رسید است که این میزان شامل بدهی های دولت، بدهی شرکت های دولتی و بدهی دولت به شرکت های دولتی نیز می باشد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایبِنا ، وزارت اقتصاد بر این باور است که یکی از دردسرهای گریبانگیر اقتصاد ایران موضوع بدهی ها و صورت حساب های دولتی است، اما مشکل اقتصاد ایران در رابطه با بدهی های دولتی نه میزان آن،‌ بلکه مشخص نبودن میزان دقیق بدهی های دولت و ترکیب آن می باشد.

رکود در بازپرداخت بدهی‌ های دولت

دردسری که باعث رکود در بازپرداخت بدهی‌ های دولت و افزایش کمبود نقدینگی در اقتصاد را شامل می شود؛ به همین دلیل صرف وجود بدهی های دولتی به عنوان صورت مسئله به حساب نمی آید بلکه برآورد دقیق از میزان بدهی ها و به تبع آن اتخاذ راهکارهایی مانند تهاتر، اوراق خزانه اسلامی و به صورت کلی به وجود آوردن بازار بدهی دارای اهمیت و اولویت است. روشن سازی تصویر صورت حساب ها و بدهی های دولتی یکی از اولویت های اصلی وزارت اقتصاد در دولت یازدهم است.

در ایران بدهی های دولتی نسبت به تولید ناخالص داخلی بین ۳۰ تا ۵۰ درصد می باشد، با این حال بر اساس اطلاعات پایگاه آماری (Trading Economics) در سال ۲۰۱۵، نسبت بدهی های دولتی به تولید ناخالص در ایران حدود ۱۶ درصد اعلام شده است.

همچنین نسبت بدهی های دولتی نسبت به تولیدات ناخالص داخل کشور در ایالات متحده آمریکا ۱۰۵ درصد و نسبت بدهی های دولتی نسبت به تولید ناخالص داخلی در ژاپن نیز ۲۳۰ درصد اعلام شده است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تولید ناخالص داخلی ایران پایین‌تر از عربستان سعودی و ترکیه

تولید ناخالص داخلی ایران پایین‌تر از عربستان سعودی و ترکیه

تولید ناخالص داخلی ایران با ۵۵۵ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۰ میلادی بالاتر از اماراتی‌ها ...