خانه » اخبار جهان » گزارش اقتصاد جهانی / بررسی تقویم اقتصادی جهان
گزارش هفتگی از اقتصاد جهانی / جانت یلن : حرکت تورم به سمت هدف
گزارش هفتگی از اقتصاد جهانی / جانت یلن : حرکت تورم به سمت هدف

گزارش اقتصاد جهانی / بررسی تقویم اقتصادی جهان

گزارش اقتصاد جهانی – آغاز به کار طلای جهانی طی هفته گذشته، در محدوده‌ای منفی کلید خورد  و ادامه معاملات آن با نوسان ۲۶ دلاری قیمت‌ها سپری گردید. گفتنی است که باوجود کاهش ارزش طلا طی معاملات روز جمعه، نااطمینانی‌های سیاسی منجر به افزایش تقاضای سرمایه‌گذاران برای این فلز ارزشمند گردید. بدین ترتیب سومین هفته متوالی صعودی طلا سپری شد.

از میان آمارهای اقتصادی منتشره، آمارهای تورمی آمریکا (PPI,CPI) در سطحی بسیار مطلوب و بالاتر از مقدار پیش‌بینی‌شده به اعلان عموم رسیدند. با اولین سخنرانی خانم یلن، گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده آمریکا (۰٫۶%) در سطحی بسیار مطلوب (که در دو سال و نیم اخیر بی سابق بوده است) و همچنین گزارش بسیار بالاتر از مقدار پیش‌بینی‌شدۀ شاخص تولیدات امپایر کف قیمتی دو هفته اخیر در قیمت (۱۲۱۶ دلار) رقم خورد.

طی هفته گذشته دونالد ترامپ سخنرانی انفرادی خود را با حمله به رسانه‌ها برای آنچه وی اخبار جعلی می‌نامید آغاز کرد همچنین وی رفتاری غیراخلاقی با نمایندگان برخی از آنان داشت.

گرچه تقویت احتمال افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در بلندمدت قیمت طلا را تحت‌فشار قرار خواهد داد، اما نباید فراموش کرد که ترکیبی از حوادث در اروپا، مشکلات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و در آخر سیاست‌های ترامپ قیمت طلا را موردحمایت قرار خواهد داد. رئیس بانک مرکزی آمریکا دو روز از هفتۀ گذشته را برای گزارش عملکرد فدرال رزرو و پاسخ‌دهی به اعضای کمیته خدمات مالی حاضر گشت. طبق بیانات جنت یلن، اقتصاد آمریکا عملکرد ضعیفی داشته اما سیاست‌های بانک مرکزی نه‌تنها مانعی در مسیر تقویت اقتصاد نبوده بلکه به بهبود آن کمک کرده است.

به گفته وی، با تصویب سیاست‌های انبساطی توسط بانک مرکزی آمریکا پس از بحران سال ۲۰۰۸، اقتصاد ایالات‌متحده بسیار سریع‌تر از نقاط دیگر جهان رشد یافته است. یلن با اشاره به بازار کار و اقتصاد اشاره کرد که به‌احتمال‌زیاد فدرال رزرو افزایش نرخ بهره را ظرف چند ماه آینده از سر خواهد گرفت. اما با توجه به نااطمینانی‌های ایجادشده پیرامون سیاست‌های ترامپ، بانک مرکزی در شرایط فعلی اوضاع اقتصادی را ارزیابی می‌کند. در روز سه‌شنبه هفته گذشته وی اذعان کرد که سه مرتبه افزایش نرخ بهره طی سال جاری در نظر گرفته‌شده است، این در حالی است که در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ فقط یک‌مرتبه افزایش نرخ بهره صورت گرفت.

وی طی روز چهارشنبه از سیاست‌های پولی و نظارتی بانک در برابر مجلس نمایندگانِ ناراضی از رشد اقتصادی و سلامتِ بخشِ مالی دفاع کرد. گرچه رئیس بانک مرکزی صراحتاً زمان اعمال سیاست انقباضی را اعلام نکرد، اما بسیاری از اقتصاددانان و سرمایه‌گذاران ماه ژوئن را محتمل‌تر از ماه مارس برای افزایش نرخ بهره می‌دانند.

بدیهی است تا زمان شفاف‌سازی جزئیات طرح‌های رئیس‌جمهور آمریکا (کاهش مالیات، افزایش هزینه‌های زیرساختی و مقررات زدایی) مسیر اعمال سیاست‌های انقباضی مبهم به نظر می‌رسد. ازآنجایی‌که اعمال سیاست‌های مالی موردنظر ترامپ احتمالاً چندین ماه به طول می‌انجامد، احتمالاً تا آن زمان فدرال رزرو تغییری در سیاست‌هایش اعمال نخواهد کرد. آمار اقتصادی مطلوب منتشره از کشور آمریکا طی هفته گذشته نشان داد که اقتصاد این کشور در مسیر تقویت و رشد است. همین داده‌ها احتمال افزایش نرخ بهره طی ماه آینده را هم تقویت نمود.

تقویم اقتصادی

تقویم اقتصادی هفته جاری نسبتاً آرام‌تر از هفته گذشته است. این در حالی است که انتشار صورت‌جلسۀ نشست اخیر فدرال رزرو آمریکا و سخنرانی اعضای آن توجه بازار را به خود معطوف خواهد ساخت، گرچه به نظر نمی‌رسد که انتشار این بیانیه مطلب جدیدی فراتر از شهادت یلن در کنگره آمریکا ارائه دهد.

داده‌های PMI از چند اقتصاد بزرگ ازجمله منطقه یورو، آمریکا و ژاپن، برآورد دوم از تولید ناخالص داخلی در سه‌ماهه چهارم و همچنین داده‌های مسکن کشور انگلیس ازجمله داده‌های قابل‌توجه هفته جاری است. دادهای کشور انگلیس در حالی منتشر می‌شوند که تورم این کشور در هفته گذشته در سطحی نامطلوب منتشرشده و موجبات تضعیف ارزش پوند را فراهم کرد.

لازم به ذکر است صورت‌جلسه نشست ماه فوریه بانک مرکزی استرالیا که نرخ بهره را در سطح ۱٫۵% ثابت نگهداشت طی همین هفته منتشر خواهد شد.

شیداکیخسروی / کارشناس بازار سرمایه

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

نوسان قیمت هر اونس طلا در پی تنش ها در شبه جزیره کره

نوسان قیمت هر اونس طلا در پی تنش ها در شبه جزیره کره

قیمت هر اونس طلا امروز در پی تنش ها در شبه جزیره کره به بالاترین ...